Home

KAPB Board

Archives

  2014 Winners

  2013 Winners

     2012  Winners

     2011 Winners

     2010 Winners

     2009 Winners

     2008 Winners

 

 


  KENTUCKY
AP Broadcasters
2016 KENTUCKY AP BROADCASTERS WINNERS

 

Radio Winners

Television Winners

 

Circ Group(s) Category Name Award Organization Credits Entry Title
College Contest Radio Best College Newscast First Place Morehead State University Tanner Boyd, Arlo Barnette Mountain Edition News
College Contest Radio Best College Newscast Second Place Western Kentucky Univ - Radio Paige  Hagan, Haddy  Badjie Lauren Paige Hagan, WWHR-FM, Revolution 91.7
College Contest Radio Best College Newscast Third Place University of Kentucky Noah Richard Campus Voices -WRFL-FM
College Contest Radio Best College Radio Reporter First Place Western Kentucky University Haddy Badjie Haddy Badjie, WWHR-FM, Revolution, 91-7
College Contest Radio Best College Radio Reporter Second Place Morehead State University Jordan Simonson Jordan Simonson, Morehead State University
College Contest Radio Best College Radio Reporter Third Place University of Kentucky Lee Mengistu Childhood Sexual Abuse - Lexington Community Radio
College Contest Radio Best Feature Story  First Place Morehead State University Patrick Davis Kentucky Craft Beer
College Contest Radio Best Feature Story  Second Place Morehead State University Samantha Morrill SYMBIOSISDUO
College Contest Radio Best Feature Story  Third Place Western Kentucky Univ - Radio Paige Hagan Future of College Athletics  Paige Hagan WWHR,Revolution 91.7
College Contest Radio Best News Story  First Place Morehead State University Joshua Grandison  Rowan County Clerk Davis Firm Against Marriage Protesters
College Contest Radio Best News Story  Second Place Morehead State University Arlo Barnette Drone Crash
College Contest Radio Best News Story  Third Place Morehead State University Jordan Simonson Dangerous Drug in Appalachia
College Contest Radio Best Public Affairs  First Place University of Kentucky Alexa Wingate, Caitlin Schwartz, Riley Miller Vaccinations - Campus Voices - WRFL-FM
College Contest Radio Best Public Affairs  Second Place Morehead State University Arlo Barnette Chuck it for Charity
College Contest Radio Best Public Affairs  Third Place University of Kentucky Noah  Richard, Lee Mengistu Cost of Housing - Campus Voices -WRFL-FM
College Contest Radio Best Sports Coverage  First Place Western Kentucky Univ - Radio Paige Hagan Action on Athletic Stipends, Pay to Play
College Contest Radio Best Sports Coverage  Second Place Morehead State University Michael Gustin  MSPR Sports with Michael Gustin 
College Contest Radio Best Sports Coverage  Third Place Morehead State University Jarrod Wesley MSPR Sports with Jarrod Wesley
College Contest TV Best College Newscast First Place University of Kentucky Casey Parker-Bell UK Student News Network  
College Contest TV Best College Newscast Second Place Western Kentucky University Cory McCauley WKU News Channel 12 for 11/17/2015
College Contest TV Best College Television Reporter First Place University of Kentucky Meredith Helline UK Student News Network  
College Contest TV Best College Television Reporter Second Place Western Kentucky University Josh Holland Josh Holland- Reel
College Contest TV Best College Television Reporter Third Place University of Kentucky Sabirah Rayford UK Student News Network  
College Contest TV Best College Videographer First Place Murray State University Brandon Story Brandon Story Composite
College Contest TV Best College Videographer Second Place Western Kentucky University Dan Blommel Dan Blommel- Reel
College Contest TV Best Feature Story  First Place Murray State University Paige Hoffmeister Alexis Cain's Impact on Sorority Life
College Contest TV Best Feature Story  Second Place Western Kentucky University Dan Blommel Fresh Caught Salmon
College Contest TV Best Feature Story  Third Place Western Kentucky University Josh  Holland  Time Laps - Bill Powell Birthday Tradition
College Contest TV Best News Story  First Place University of Kentucky Meredith Helline The Light of Jonathan Krueger
College Contest TV Best News Story  Second Place University of Kentucky Meredith Helline Remembering Officer Ellis, UK Student News Network
College Contest TV Best News Story  Third Place University of Kentucky Sabirah Rayford Campus Racism  UK Student News Network
College Contest TV Best Public Affairs  First Place Western Kentucky University Ian Dowty Campus Crosswalk Safety
College Contest TV Best Public Affairs  Second Place University of Kentucky Sabirah Rayford Campus Racism  UK Student News Network
College Contest TV Best Public Affairs  Third Place University of Kentucky Emily Markanich Housing First, UK Student News Network
College Contest TV Best Sports Coverage  First Place Western Kentucky University Ian  Dowty, Dan Blommel Vette City Roller Derby
College Contest TV Best Sports Coverage  Second Place Western Kentucky University Dakota Sherek WKU Swimming Lessons
College Contest TV Best Sports Coverage  Third Place Western Kentucky University Josh  Holland, Dan Blommel, Fletcher Keel Birmingham Economics 

 

Back to top

PROFESSIONAL RADIO WINNERS

 

Back to top

         
PROFESSIONAL TELEVISION WINNERS
TV Div One Best Continuing Coverage First Place WLEX-TV LEIGH SEARCY Double Life: The Cassidy Twins
TV Div One Best Continuing Coverage Second Place WHAS-TV Andy  Treinen Vietnam Memorial
TV Div One Best Continuing Coverage Hon Men WLKY-TV Anna-Lysa  Gayle The Misidentified 4
TV Div One Best Digital Journalist First Place WDRB-TV Chris Otts Chris Otts Composite
TV Div One Best Digital Journalist Second Place WDRB-TV Marcus Green Marcus Green
TV Div One Best Digital Journalist Hon Men WDRB-TV Eric Crawford Eric Crawford Composite
TV Div One Best Enterprise or Investigative Reporting First Place WAVE-TV John Boel,Jeff Knight Political Fowl Play
TV Div One Best Enterprise or Investigative Reporting Second Place WLEX-TV Richard  Essex,Josh  Kegley,Brandie  Conder Legal Self Help
TV Div One Best Enterprise or Investigative Reporting Hon Men WKYT-TV Miranda Combs,John  Wilson Kentucky's Pop Train
TV Div One Best Feature Videography First Place WKYT-TV Barton  Bill Bracelets for Mr. B
TV Div One Best Feature Videography Second Place WDRB-TV Kyle Lizenby How to Pronounce Louisville
TV Div One Best Feature Videography Hon Men WLEX-TV BILL WILCOX SHOE DESIGN
TV Div One Best Hard News Feature First Place WDRB-TV Rachel Collier,Dominik Fuhrmann Officer Gets New Partner
TV Div One Best Hard News Feature Second Place WDRB-TV Emily  Mieure,Chris Monroe Writings on the Wall 
TV Div One Best Hard News Feature Hon Men WDRB-TV Gilbert Corsey,Dominik Fuhrmann Prison's Youngest Victims
TV Div One Best Light News Feature First Place WLKY-TV Lexy  Scheen,Scott  Eckhardt Willie the Wrestler
TV Div One Best Light News Feature Second Place WKYT-TV Kristen Kennedy,Brandon Whitworth Caped Condom Crusader
TV Div One Best Light News Feature Hon Men WLEX-TV MIKE TAYLOR,DAVE MEDLEY IT'S A LOVE HAITI RELATIONSHIP
TV Div One Best Multimedia Reporter First Place WLEX-TV MEGAN MOORE Megan Moore - Composite
TV Div One Best Multimedia Reporter Second Place WKYT-TV Sean Moody Moody OMB Composite
TV Div One Best Multimedia Reporter Hon Men WKYT-TV Phil  Pendleton Phil Pendleton Multi-Media Reporter
TV Div One Best News Videography First Place WKYT-TV Brandon Whitworth Warm Weather
TV Div One Best News Videography Second Place WLEX-TV JASON CANDY BAND PRACTICE
TV Div One Best News Videography Hon Men WDRB-TV Dominik Fuhrmann Kentucky Vietnam Veterans Memorial
TV Div One Best Newscast First Place WAVE-TV Jennifer  Nickels,Zak Owens,Aaron  Ellis  WAVE 3 NEWS @ 11 
TV Div One Best Newscast Second Place WLEX-TV LEX18 NEWS STAFF  LEX18 NEWS AT 6PM
TV Div One Best Newscast Hon Men WLKY-TV WLKY News Team  WLKY Newscasts - Fern Creek Shooting, Breaking News Fire
TV Div One Best Political Coverage First Place WDRB-TV STAFF  WDRB Election Night 
TV Div One Best Political Coverage Second Place WHAS-TV Alex Schuman,Jacob  Davis Fancy Farm
TV Div One Best Political Coverage Hon Men WAVE-TV Theo Keith Theo Keith Political Reporter
TV Div One Best Public Affairs First Place WLEX-TV Katherine Shepherd,Dave Medley,Kristen Pflum LEX18 News: Crimestoppers 
TV Div One Best Public Affairs Second Place WKYT-TV Phil  Pendleton Why today is a snow day
TV Div One Best Public Affairs Hon Men WHAS-TV Staff  Louisville United: One Voice Against Violence
TV Div One Best Special - Series/Documentary First Place WLKY-TV Lauren Adams,Mike  Barnett Heath High School Revisited
TV Div One Best Special - Series/Documentary Second Place WDRB-TV Gilbert Corsey,Neil Johnson Schoolhouse to Jailhouse
TV Div One Best Special - Series/Documentary Hon Men WKYT-TV Miranda Combs,Barton  Bill Made in Detroit
TV Div One Best Sports Feature First Place WKYT-TV John Wilson,Sean Moody Becca's Battle
TV Div One Best Sports Feature Second Place WAVE-TV Doug Druschke,John P. Wise Ironman Louisville
TV Div One Best Sports Feature Hon Men WHAS-TV Kent Spencer,Wade  Harris Tee's Time to Shine
TV Div One Best Sports Play-By-Play First Place WAVE-TV Kent  Taylor Kent Taylor - Play-by-Play 
TV Div One Best Sports Prep Show First Place WLEX-TV ALAN  CUTLER,KEITH FARMER,KYLE SCOTT LEX18 NEWS: HIGH SCHOOL SPORTS ZONE
TV Div One Best Sports Prep Show Second Place WLKY-TV Derek  Forrest,Natalie  Grise,Fred  Cowgill WLKY High School Playbook
TV Div One Best Sports Prep Show Hon Men WLKY-TV Derek  Forrest,Fred Cowgill,Natalie  Grise Sports Saturday
TV Div One Best Sports Special First Place WLEX-TV Jennifer Smith,Katherine  Shepherd Kentucky Derby 140
TV Div One Best Sports Special Second Place WLKY-TV Scott Eckhardt,Vicki  Dortch,Rick  Van Hoose The Legacy of Valhalla
TV Div One Best Sports Special Hon Men WHAS-TV Deborah Harbsmeier,Kent Spencer Destination Dallas
TV Div One Best Sports Videography First Place WLEX-TV KYLE SCOTT Walter's Journey
TV Div One Best Sports Videography Second Place WLKY-TV Scott  Eckhardt  PGA Championship Open
TV Div One Best Sports Videography Hon Men WLKY-TV Mike   Barnett  Little League World Series
TV Div One Best Spot News First Place WLKY-TV WLKY News Team  Fern Creek High School Shooting
TV Div One Best Spot News Second Place WDRB-TV STAFF  Fern Creek H.S. Shooting
TV Div One Best Spot News Hon Men WHAS-TV STAFF  Fern Creek High School Shooting
TV Div One Best TV Editor First Place WLEX-TV Dave Medley Editor Composite- Dave Medley
TV Div One Best TV Editor Second Place WLKY-TV Scott  Eckhardt Scott  Eckhardt Composite
TV Div One Best TV Editor Hon Men WLEX-TV CHRIS WOOSLEY COMPOSITE (CHRIS WOOSLEY)
TV Div One Best TV News Anchor First Place WAVE-TV Lauren Jones Lauren Jones Best TV News Anchor
TV Div One Best TV News Anchor Second Place WDRB-TV Chris Sutter Chris Sutter Composite
TV Div One Best TV News Anchor Hon Men WLEX-TV Nancy Cox Nancy Cox - Composite
TV Div One Best TV News Videographer First Place WLKY-TV Scott  Eckhardt Scott Eckhardt Composite
TV Div One Best TV News Videographer Second Place WAVE-TV Steven Richard Steven Richard
TV Div One Best TV News Videographer Hon Men WKYT-TV Brandon Whitworth BW Composite
TV Div One Best TV Reporter First Place WKYT-TV Sean Moody Moody Reporter Composite
TV Div One Best TV Reporter Second Place WDRB-TV Gilbert Corsey Gilbert Corsey Composite
TV Div One Best TV Reporter Hon Men WDRB-TV Rachel Collier Rachel Collier Composite
TV Div One Best TV Sportscaster First Place WAVE-TV Kent  Taylor Kent Taylor - Best TV Sportscaster
TV Div One Best TV Sportscaster Second Place WHAS-TV Kent Spencer Kent Spencer, Composite
TV Div One Best TV Sportscaster Hon Men WLKY-TV Natalie  Grise Natalie Grise Composite
TV Div One Best TV Weather Anchor First Place WDRB-TV Jude  Redfield Jude Redfield Composite
TV Div One Best TV Weather Anchor Second Place WLEX-TV Bill Meck Bill Meck - Composite
TV Div One Best TV Weather Anchor Hon Men WHAS-TV Kristin Walls Kristin Walls Composite
TV Div One Best Website First Place WLEX-TV Melissa  Ratliff,Mike  Maharrey,Jenifer  Abreu lex18.com
TV Div One Best Website Second Place WKYT-TV WKYT Staff,    wkyt.com
TV Div One Best Website Hon Men WDRB-TV STAFF  WDRB.com
TV Div Two Best Continuing Coverage First Place WBKO-TV Staff  Corvette Cave-In
TV Div Two Best Digital Journalist First Place WYMT-TV Brandon Orr Brandon Orr - Digital Journalist
TV Div Two Best Enterprise or Investigative Reporting First Place WPSD-TV Chad Darnall,Robert Bradfield Downtown
TV Div Two Best Enterprise or Investigative Reporting Second Place WFIE - TV T.J. Parker White Plains Annexation Dispute
TV Div Two Best Enterprise or Investigative Reporting Hon Men WPSD-TV Chad Darnall,Robert Bradfield Teen Dating Violence
TV Div Two Best Feature Videography First Place WPSD-TV Chad Darnall Honesty Counts: Local man returns found money bag
TV Div Two Best Feature Videography Second Place WYMT-TV Brandon Orr,Matthew Lee Backroads: Vertigo Bungee
TV Div Two Best Feature Videography Hon Men WPSD-TV Chad Darnall Frozen Art
TV Div Two Best Hard News Feature First Place WPSD-TV Mike  Spissinger,Julie  Collins Life and Loss: A Brothers Story
TV Div Two Best Hard News Feature Second Place WYMT-TV Eric Eckstrom Paralyzed man comes home to a surprise
TV Div Two Best Hard News Feature Hon Men WPSD-TV Chad Darnall,Julie Collins Honesty Counts: Local man returns found money bag
TV Div Two Best Light News Feature First Place WBKO-TV Gene Birk Col. Robert E. Spiller:  A Lifetime of Service
TV Div Two Best Light News Feature Second Place WPSD-TV Mychaela Bruner,Chad Darnall WWII Vet escorted home by Patriot Guard
TV Div Two Best Light News Feature Hon Men WYMT-TV Steve Hensley WSGS broadcasts 1000th consecutive sweet sixteen game 
TV Div Two Best Multimedia Reporter First Place WBKO-TV Jake Boswell Jake Boswell Multimedia Composite
TV Div Two Best Multimedia Reporter Second Place WYMT-TV Hillary Thornton Hillary Thornton - Multimedia Reporter
TV Div Two Best Multimedia Reporter Hon Men WBKO-TV Kayla Vanover Kayla Vanover Multimedia Composite
TV Div Two Best News Videography First Place WPSD-TV WPSD PHOTOGS  Bridge Watch
TV Div Two Best News Videography Second Place WPSD-TV Chad Darnall Spilled Milk
TV Div Two Best News Videography Hon Men WPSD-TV Mike  Spissinger Life and Loss: A Brothers Story
TV Div Two Best Newscast First Place WBKO-TV Staff  WBKO - Best Newscast
TV Div Two Best Newscast Second Place WPSD-TV Kelly Kim,WPSD Staff WPSD 6pm newscast 9-11-14
TV Div Two Best Newscast Hon Men WPSD-TV Manda Barger,WPSD Staff WPSD 5pm Newscast 11-25-14
TV Div Two Best Political Coverage First Place WBKO-TV Michael  Gossum $80 Million U.S. Senate Race
TV Div Two Best Political Coverage Second Place WYMT-TV Staff  McConnell/Grimes race
TV Div Two Best Political Coverage Hon Men WPSD-TV WPSD Staff Fancy Farm: BBQ and Politics
TV Div Two Best Public Affairs First Place WPSD-TV Todd Faulkner,Mike  Spissinger,Justin  Jones Stranger Danger: What Would Your Child Do?
TV Div Two Best Public Affairs Second Place WPSD-TV Robert Bradfield,Mason Watkins The smoke detector test
TV Div Two Best Public Affairs Hon Men WBKO-TV Lauren  Hanson,Dale Parker,Brandon Miles Look Before You Lock: A Hot Car Warning
TV Div Two Best Special - Series/Documentary First Place WPSD-TV Jennifer Horbelt,Mike Spissinger The Real Faces of Poverty
TV Div Two Best Sports Feature First Place WYMT-TV Josh McKinney Fighting more than losses
TV Div Two Best Sports Feature Second Place WPSD-TV Adam Wells Alyssa Barnard's biggest fan is her football coach father
TV Div Two Best Sports Feature Hon Men WPSD-TV Adam Wells 14-year old go-kart driver wins a different race
TV Div Two Best Sports Play-By-Play First Place WYMT-TV Tanner Hesterberg Tanner Hesterberg - Sports Play-by-Play
TV Div Two Best Sports Prep Show First Place WPSD-TV WPSD Staff  Gridiron Glory
TV Div Two Best Sports Prep Show Second Place WYMT-TV Josh McKinney,Lauren Cash,Jamie McCracken Sports Overtime
TV Div Two Best Sports Special First Place WPSD-TV Jeff Bidwell,Andy Waterman,Adam Wells Murray State Basketball Preview Special: "Racing To March"
TV Div Two Best Sports Special Second Place WYMT-TV Josh McKinney,Lauren Cash,Jamie McCracken A Championship Season: Bringing the Gold to the Mountains
TV Div Two Best Sports Videography First Place WYMT-TV Jamie McCracken All Access with No. 1 Pulaski County
TV Div Two Best Spot News First Place WPSD-TV Chad Darnall,Julie Collins Spilled Milk
TV Div Two Best TV Editor First Place WPSD-TV Chad Darnall Chad Darnall-2014
TV Div Two Best TV Editor Second Place WYMT-TV Brandon Orr Brandon Orr - TV Editor
TV Div Two Best TV Editor Hon Men WPSD-TV Mike Spissinger Spiss Composite 2014
TV Div Two Best TV News Anchor First Place WBKO-TV Andrea Walker Andrea Walker Composite
TV Div Two Best TV News Videographer First Place WPSD-TV Chad Darnall Chad Darnall-2014
TV Div Two Best TV News Videographer Second Place WPSD-TV Mike Spissinger Spiss videography 2014
TV Div Two Best TV Reporter First Place WPSD-TV Robert Bradfield Robert Bradfield Composite
TV Div Two Best TV Reporter Second Place WFIE - TV T.J.  Parker T. J. Parker Composite
TV Div Two Best TV Reporter Hon Men WBKO-TV Michael Gossum Michael Gossum Composite
TV Div Two Best TV Sportscaster First Place WPSD-TV Adam Wells Adam Wells - Sportscaster
TV Div Two Best TV Sportscaster Second Place WBKO-TV Andrew  Dawson Andrew Dawson Composite
TV Div Two Best TV Sportscaster Hon Men WYMT-TV Tanner Hesterberg Tanner Hesterberg - TV Sportscaster
TV Div Two Best TV Weather Anchor First Place WYMT-TV Brandon Orr Brandon Orr - TV Weather Anchor
TV Div Two Best TV Weather Anchor Second Place WPSD-TV Tori Shaw Tori Shaw - WPSD Meteorologist
TV Div Two Best TV Weather Anchor Hon Men WYMT-TV Shane Smith Shane Smith - TV Weather Anchor
TV Div Two Best Website First Place WYMT-TV Staff  WYMT.com - Website
TV Div Two Best Website Second Place WBKO-TV Staff  WBKO.com

 

Back to top