Contact
The Associated Press
New York City Bureau
450 W. 33rd St.
New York, NY 10001 
212-621-1670
Fax: 212-621-1679


Bureau Chief
Howard Goldberg
212-621-7932

Public e-mail for press releases:
APNYC@ap.org or
APAlbany@ap.org



 

New York State Associated Press Broadcasters Association (NYSAPBA)
"Like" us on Facebook


Annual awards banquet scheduled for May 31

The New York State Associated Press Broadcasters Association annual awards, honoring the best work at our AP member stations and cable systems in 2013, will be presented at a dinner banquet Saturday, May 31 in Saratoga Springs.

Consider making a weekend family trip to beautiful Saratoga Springs with our special rate of $152 per night at the Holiday Inn. Use this reservation link.

The contest entry deadline was Feb. 3, 2014. The winners, except for the grand prizes, will be posted here in April.

Student stories and newscasts produced at college or university stations or at colleges that subscribe to the AP wire have until April 15 to submit. The college contest, which has no entry fee, honors the best work on regularly schduled news programs.

Contest links: Contest rules | TV Entry Payment | Radio Entry Payment | College Contest rules

Order additional award certificates here

Additional NYSAPBA award certificates and plaques are available for purchase. Signed certificates, suitable for framing, cost $2 each; or they may be ordered already mounted in walnut first-place plaques at a cost of $20 each; or they may also be ordered in a black award frame at a cost of $8 each. NOTE: There is an $8 shipping and handling charge PER ORDER. So be sure to update your online shopping cart to include your entire order before clicking "check out" to pay with a credit card or PayPal. If necessary, we also will accept checks payable to Associated Press Associations and mailed to Howard Goldberg at 450 W. 33rd St., New York, NY 10001.

Pay online Duplicate certificates/frames | Banquet fee. Be sure to include your email address iin case we have questions about what you are ordering.

There is no charge to get a duplicate certificate as a PDF by email. Send requests to Howard Goldberg.


Board of Directors

Officers:

President

Karen DeWitt, WXXI-AM, Rochester
NY Public Radio

1st Vice President

Eric Hoppel, WNYT-TV, Albany

2nd Vice President

(to be elected)

Secretary
Howard Goldberg
Chief of Bureau
AP-New York City

Past President

Shaun Gerien WSHU/WSUF Radio, Noyac

 

 

Scott Atkinson, WWNY-TV, Watertown

George Bodarky, WFUV-FM, New York

Dianne Doctor, WNYW-TV, New York

Randy Gorbman, WXXI, Rochester

Dan Jacobson, NY1, New York

Ron Lombard, YNN, Syracuse

Steve McMurray, WKTV, Utica

Tim Scheld, WCBS Newsradio 880, New York

Joe Schlaerth, WIVB-TV, Buffalo

WNYC, WENY win top honors in AP's broadcast awards

June 1, 2013 -- WNYC radio in New York City and Elmira's WENY-TV have won the top awards in the New York State Associated Press Broadcasters Association's annual news awards competition. The awards were presented June 1, 2013 during the NYSAPBA's annual banquet in Saratoga Springs.

WNYC won eight first-place awards to earn the NYSAPBA's Steve Flanders Award, given to the radio station with the most top finishes in the competition for news stories aired during the previous calendar year. WENY took first place in six categories to win the grand prize in the television competition. The station also won the award in 2012. WNYC edged out WRVO-FM in Oswego, which won seven first-place awards. Buffalo's WIVB-TV won five first-place awards.

Other TV stations winning multiple first-place awards included WKTV in Utica with four and Buffalo's WGRZ-TV and WNBC-TV in New York City with three apiece. The News 12 stations for Long Island, Westchester-Yonkers and the Hudson Valley won a total of six first-place awards. Other radio stations taking home first-place awards included Buffalo's WBFO and WBEN with six and three, respectively, and WCBS in New York City with two.

In the college competition, WHRU-FM at Hofstra University, WFUV-FM at Fordham University and Syracuse University's Newhouse School were first-prize winners. WFUV in the Bronx won the inaugural Chris Ulanowski Memorial Award for best news story, named for the former longtime WRVO news director and NYSAPBA board member who died in 2011.

The banquet's guest speaker was former New York Gov. David Paterson, who was a radio talk show host on WOR in New York City after he left office in 2010.

More NYSAPBA 2012 Contest Winners

Below is the list of first-place winners and special mention award recipients in the New York State Associated Press Broadcasters Association television and radio news awards contest for the 2012 calendar year.

********** TV **********


Category 1

Best Regularly Scheduled Local News Program

Class 1

1st Place, NY 1 News, New York, New York Tonight-staff

Special Mention, News 12 Brooklyn, News 12 Brooklyn Oct 18, 2012-Berta Castaner, Brooke Rothenberg, Melissa Weiner, Rich Barrabi, Samson Forney, Matt Murphy

Special Mention, News 12 Long Island, Woodbury, October 18th, 2012 5PM-Stone Grissom, Stacey Bell, Alan Goodman, James Whiteman, Lorraine Rella, Andrew Bopp

Class 2

1st Place, WGRZ-TV, Buffalo, Two On Your Side First Five -Staff

Special Mention, WHEC-TV, Rochester, WHEC Best Newscast - 11/14/12-Staff

Special Mention, 13 WHAM News, Rochester - TV, 13WHAM News at 6-Staff

Class 3

1st Place, WKTV, Utica, NEWSChannel 2 at Six-Staff

Special Mention, WENY, Elmira, "Twin Tiers Tonight" 6pm, Wed. November 14, 2012-Staff

Special Mention, WENY, Elmira, "Twin Tiers Tonight" 6pm, Thurs. October 18, 2012-Staff


Category 2

Best News Special/Documentary

Class 1

1st Place, News 12 Westchester, Yonkers, Til Death Do Us Part: Murder in Suite 453-Tara Rosenblum, Erika Martinez, Eric Leeds, Doug White, Jack Kearney, Janine Rose

Special Mention, News 12 Long Island, Woodbury, Surviving Sandy-Michelle Murphy, Valerie Gildea

Special Mention, FiOS1 News, Long Island, Pain Killers: A Prescription for Tragedy -Richard French III, Clare Hickey, Holli Haerr, Kristina Pavlovic

Class 2

1st Place, WSTM, Syracuse, A Saint for Central New York-Matt Mulcahy, Andy Wolf, Dave Fulkerson

Special Mention, WIVB, Buffalo, Wallenda Walk-Staff

Special Mention, WRGB-TV, Albany, Tropical Fury-Christine Harris, Brendan Foley, WRGB News Staff

Class 3

1st Place, WKTV, Utica, Boilermaker 2012-Staff


Category 3

Best News Series

Class 1

1st Place, News 12 Long Island, Woodbury, Journey of Remembrance-Jill Wagner, David Leibowitz, Valerie Gildea

Special Mention, WRNN, Rye Brook, Stop & Frisk -Richard French III, Kim Lengle, Ralph Kebrdle, Craig Weisman

Special Mention, NY 1 News, New York, Tangled Web-Josh Robin

Class 2

1st Place, WIVB, Buffalo, The Fight for Mikey-Lou Raguse

Special Mention, YNN-Albany, After the Storm: One Year Later-YNN Staff

Special Mention, YNN, Rochester, "A Ride with Matt"-Seth Voorhees

Class 3

1st Place, WENY, Elmira, "Tech Connection"-J.B. Biunno, Nicholas Quattrini

Special Mention, WWNY, Watertown, The Shrinking Service-John Moore


Category 4

Best Interview

Class 1

1st Place, FiOS1 News, Long Island, One on One With Bobby Flay - Rob Petrone, Kevin Vesey, Ken Wonderland, Jared Hart

Special Mention, News 12 Westchester, Yonkers, Heading to Jail: Nick Spano Exclusive-Tara Rosenblum, Jack Kearney

Special Mention, FiOS1, New Jersey, Walk To Washington Live Interview-Richard French III, Mike Bruno

Class 2

1st Place, YNN, Syracuse, Billy Blake: 25 Years Later-Bill Carey, Tom Walters

Special Mention, WIVB, Buffalo, Not on My Watch-Rich Newberg

Special Mention, WHEC-TV, Rochester, WHEC Best Interview (hash)2 - Clanton Family-Lynette Adams, Jeff Forthman

Class 3

1st Place, WENY, Elmira, "Race to the Top"-Joe Melillo

Special Mention, WENY, Elmira, "Waverly Man Behind the iReport"-Laura Caso, Nicholas Quattrini

Special Mention, WWNY, Watertown, Vigilante Dad-Caitlin Cissne


Category 5

Best Spot News Coverage

Class 1

1st Place, WCBS-TV, New York, Hurricane Sandy:  The Aftermath on Staten Island-Jack Fink, Jake Shannon

Special Mention, NY 1 News, New York, Hurricane Sandy-Staff

Special Mention, News 12 The Bronx, Dog Fighting Ring Bust-Carmen Grant

Class 2

1st Place, WHEC-TV, Rochester, WHEC Best Spot News - Christmas Eve Tragedy -Staff

Special Mention, 13 WHAM News, Rochester - TV, Firefighters Ambushed-Staff

Special Mention, WIVB, Buffalo, Hospital Murder-Staff

Class 3

1st Place, WKTV, Utica, Union Tools Fire-Staff

Special Mention, WWNY, Watertown, Alcoa Fire-John Friot, Matt McClusky

Special Mention, WENY, Elmira, "Election Night 2012 Coverage"-Staff


Category 6

Best Continuing News Coverage

Class 1

1st Place, News 12 Long Island, Woodbury, Hurricane Sandy Continuing Coverage-Staff

Special Mention, News 12 Brooklyn, N12 Brooklyn Sandy Continuing Coverage 2012-Berta Castaner, Staff

Special Mention, News 12 Westchester, Yonkers, Hurricane Sandy Hits the Hudson Valley-Janine Rose, News 12 Staff

Class 2

1st Place, WIVB, Buffalo, The Fight for Mikey-Lou Raguse

Special Mention, WIVB, Buffalo, Racism in Buffalo-Ed Drantch, Rich Newberg

Special Mention, 13 WHAM News, Rochester - TV, Tragedy in Webster-Staff

Class 3

1st Place, WENY, Elmira, "Superstorm Sandy Coverage from New York City"-Walter Smith-Randolph

Special Mention, WWNY, Watertown, Muslims Monitored-John Friot


Category 7

Best Enterprise Reporting

Class 1

1st Place, News 12 Hudson Valley, West Nyack, Cradle of Secrets-Tara Rosenblum, Eric Leeds

Special Mention, News 12 Westchester, Yonkers, Prescription for Addiction-Janelle  Burrell, Jared  Barnett, Kurt Fischer, Pete Lott

Special Mention, NY 1 News, New York, Hurricane Sandy-Susan Jhun

Class 2

1st Place, WIVB, Buffalo, The Fight for Mikey-Lou Raguse

Special Mention, WGRZ-TV, Buffalo, City of Buffalo: Unpaid Housing Court Fines -Jim Heaney

Special Mention, 13 WHAM News, Rochester - TV, Disposable Dogs-Jane Flasch

Class 3

1st Place, WFFF/WVNY, Closing the NY DWI Loophole-Nick Natario, Tyson Foster

Special Mention, WENY, Elmira, "Synthetic High"-Renata Stiehl

Special Mention, WENY, Elmira, "State of Ithaca's Economy"-J.B. Biunno


Category 8

Best Feature

Class 1

1st Place, News 12 Hudson Valley, West Nyack, Laubin's Legacy-Douglas Pawlikowski, Henry Naccari

Special Mention, News 12 Long Island, Woodbury, Power of Perseverance-Virginia Huie, David Garden, Brian Endres

Special Mention, News 12 Westchester, Yonkers, Overcoming Obstacles-Grace Noone, Paul Simone

Class 2

1st Place, WGRZ-TV, Buffalo, The Bond of Sisterhood -Rich Kellman

Special Mention, 13 WHAM News, Rochester - TV, The Warsaw Wrestler-Jon Doss

Special Mention, WIVB, Buffalo, The Long Goodbye-Rich Newberg

Class 3

1st Place, WWNY, Watertown, Alive Day-Caitlin Cissne

Special Mention, WENY, Elmira, "Lean On Me"-Laura Caso

Special Mention, WENY, Elmira, "In Your Shoes: Dairy Farmer"-Joe Melillo


Category 9

Best Sports Coverage

Class 1

1st Place, WNBC-TV, New York, "Nobody Messes With Marcus"-Andrew  Siff, Michael DelGiudce

Special Mention, News 12 Long Island, Woodbury, Wounded Warrior Softball Sluggers-Kevin Maher, David Garden

Special Mention, News 12 Brooklyn, Off The Wall-Dan Serafin

Class 2

1st Place, WGRZ-TV, Buffalo, Helping Ryder Skate-Heather Ly

Special Mention, YNN, Syracuse, Coach V's Fight-Brian Dwyer

Special Mention, YNN, Rochester, "Some Things Never Get Old"-Seth Voorhees

Class 3

1st Place, WENY, Elmira, "Mind Over Matter: Corning's Gideon Cornfield"-Andy Malnoske

Special Mention, WENY, Elmira, "Put it in the Fridge: Corning Boys Soccer"-Josh Getzoff


Category 10

General Excellence Of Individual Reporting

Class 1

1st Place, WNBC-TV, New York, "Andrew Siff Reporting Composite"-Andrew Siff

Special Mention, News 12 Westchester, Yonkers, Tara Rosenblum Composite-Tara Rosenblum

Special Mention, News 12 Long Island, Woodbury, Jill Wagner Composite-Jill Wagner

Class 2

1st Place, WIVB, Buffalo, Lou Raguse-Lou Raguse

Special Mention, WHEC-TV, Rochester, WHEC General Excellence of Individual Reporting - Berkeley Brean -Berkeley Brean

Special Mention, WRGB-TV, Albany, Liz Bishop Compilation-Liz Bishop

Class 3

1st Place, WENY, Elmira, Sports Director Andy Malnoske-Andy Malnoske

Special Mention, WENY, Elmira, J.B. Biunno-J.B. Biunno


Category 11

General Excellence In Photojournalism

Class 1

1st Place, WNBC-TV, New York, "Michael DelGiudice Photojournalism Composite"-Michael DelGiudice

Special Mention, News 12 Long Island, Woodbury, Brian Jingeleski Composite-Brian Jingeleski

Special Mention, News 12 Hudson Valley, West Nyack, Laubin's Legacy-Douglas Pawlikowski

Class 2

1st Place, YNN-Albany, Brad Wilson-Brad Wilson

Special Mention, WTEN, Saratoga Open and Close-Ric Easton

Special Mention, YNN, Rochester, Seth Voorhees Compilation-Seth Voorhees

Class 3

1st Place, WENY, Elmira, "Iron Fists, Iron Mind: Mansfield's Dennis Garner"-Andy Malnoske

Special Mention, WENY, Elmira, Nicholas Quattrini, Series of Items from 2012-Nicholas Quattrini


Category 12

Best Website

Class 1

1st Place, News 12 Interactive , News12.com-David Kirschner, Frank Pokorney

Special Mention, FiOS1 News, Long Island, FiOS1 News Long Island website-Kim Mineo, WebStaff

Class 2

1st Place, WIVB, Buffalo, WIVB.com-Chris Woodard

Special Mention, WSTM, Syracuse, CNYcentral.com-CNY Central Staff, Maren Guse

Special Mention, WGRZ-TV, Buffalo, wgrz.com: 2 On Your Side-Staff

Class 3

1st Place, WKTV, Utica, WKTV.com-Staff


********** RADIO **********


Category 1

Best Regularly Scheduled Local News Program

Class 1

1st Place, WNYC, New York, Nov. 14th, 2012: The Brian Lehrer Show-Brian Lehrer, Megan Ryan, Lisa Allison, Jody Avirgan, Paige Cowett, Alana Casanova-Burgess

Special Mention, 1010 WINS, New York, Regularly Scheduled News Program Oct 18 2012-Brian Carey, Lori Madden, Justin Schrager, Ivan Lee, Ben Mevorach

Special Mention, WCBS-AM, New York, WCBS-AM, Wednesday November 14, 2012, 5 to 5:30p-WCBS 880 Staff

Class 2

1st Place, WHAM, Rochester - RADIO, The WHAM Morning News-Shari Smith, Chet Walker, Dan Moriarty, Liz Bonis

Special Mention, WAMC, Albany, Northeast Report Late Edition 10/18/12-WAMC News Dept

Special Mention, WHAM, Rochester - RADIO, The WHAM Five O'Clock News Hour-Joe Lomonaco, Randy  Gorbman, Shari Smith, Dan  Moriarty

Class 3

No entries


Category 2

Best News Special/Documentary

Class 1

1st Place, WNYC, New York, Jim O'Grady - WNYC - Lost Subways of New York -Jim O'Grady, Andrea Bernstein, Jon Keefe

Special Mention, WFUV, New York, Al Michaels: Seizing the Moment-Kyle Kesses

Special Mention, WNYC, New York, Sexual Cyberbullying: The Modern Day Letter A-Temitayo Fagbenle, Courtney Stein, Marianne McCune

Class 2

1st Place, WBEN-AM, Buffalo, James Corasanti Verdict-Eric Reinhardt, Steve Cichon, John Zach, Susan Rose, Randy Bushover, Dave Debo

Special Mention, WSKG/Innovation Trail, Binghamton, Deposit at the Crossroads-Matthew Richmond

Special Mention, WAMC, Albany, Pearl Harbor Over the Radio-Alan Chartock, David Guistina

Class 3

1st Place, WRVO, Oswego, WRVO News Election Night Special Coverage-Catherine Loper, Jason Smith, Ellen Abbott, Ryan Delaney, Mark Lavonier, WRVO News Staff


Category 3

Best News Series

Class 1

1st Place, WNYC, New York, Stop-and-Frisk: The Cycle of Mistrust between Minority Youth and the NYPD-Veralyn Williams, Temitayo Fagbenle, Vincent Marrero, Ephraim Fromer, Marianne McCune, Courtney Stein

Special Mention, WNYC, New York, Housing Generations: Life in the Projects-Stephen Nessen, Xana O'Neill, Karen Frillmann, Jennifer Munson, Merrit Jacobs

Special Mention, WFUV, New York, The NYC Music Trail-Jake Neher

Class 2

1st Place, WXXI-Radio, Health care innovation-Marie Cusick, Ryan Delaney, Kate O'Connell, Matt Richmond, Joanna Richards, Sarah Harris

Special Mention, WAMC, Albany, Dear Bully - A Look at Bullying in America-Pat Bradley, Paul Tuthill, Patrick Donges, Lucas Willard, Dave Lucas, Katie Britton

Special Mention, WBFO, Buffalo, The War of 1812-RichKellman

Class 3

1st Place, WRVO, Oswego, Downtown Syracuse goes residential-Ryan Delaney

Special Mention, WRVO, Oswego, Local Foods Series-Joanna Richards


Category 4

Best Interview

Class 1

1st Place, WNYC, New York, The Brian Lehrer Show: Brian speaks with Jim Lehrer (no relation) about the Presidential Debates-Brian Lehrer, Megan Ryan, Lisa Allison, Jody Avirgan, Paige Cowett, Alana Casanova-Burgess

Special Mention, WBGO-FM, Nancy Schiliro and Allan Wolper (Excerpt) (Wounded War Project)-Joanna Wolper, Allan Wolper, Conrad Sanguineti, Doug Doyle, Thurston Briscoe, Inga Korsgaard

Special Mention, WNYC, New York, The Leonard Lopate Show: Charlayne Hunter-Gault-Leonard  Lopate, Melissa Eagan, Blakeney Schick, Steven Valentino, Julia Corcoran

Class 2

1st Place, WBFO, Buffalo, Deadly House Explosion -Jim Ranney

Special Mention, WBFO, Buffalo, Gandhi's Grandson: A Peace Legacy-Eileen Buckley

Special Mention, WBEN-AM, Buffalo, Bishop Richard Malone-Steve Cichon

Class 3

1st Place, WSKG, Binghamton, Community Conversation: "The Winter That Wasn't"-Crystal Sarakas

Special Mention, WSKG, Binghamton, Community Conversation: "Gratitude (David Isay Interview)"-Crystal Sarakas

Special Mention, WRVO, Oswego, Profile: Ann Marie Buerkle working for a 2nd term-Ellen Abbott


Category 5

Best Spot News Coverage

Class 1

1st Place, WCBS-AM, New York, Shooting At The Empire State Building-WCBS 880 Staff

Special Mention, 1010 WINS, New York, Newtown -1010 WINS News Team

Class 2

1st Place, WAMC, Albany, Hurricane Sandy-Katie Britton, Brian Shields

Special Mention, WBEN-AM, Buffalo, Occupy Buffalo Booted-Dave Debo, Steve Cichon, John Zach, Susan Rose, Randy Bushover

Special Mention, WBFO, Buffalo, ECMC Hospital Shooting-Omar Fetouh, Eileen Buckley, Jay Moran, Jim Ranney, Mark Leitner

Class 3

1st Place, WRVO, Oswego, Post-Standard publisher explains why it's cutting print editions-Ellen Abbott

Category 6

Best Continuing News Coverage

Class 1

1st Place, 1010 WINS, New York, Hurricane Sandy -1010 WINS News Team

Special Mention, WNYC, New York, Hurricane Sandy: Dispatches on Transit and Recovery ...Life After Sandy -staff

Special Mention, WCBS-AM, New York, The Fury Of Sandy-WCBS 880 Staff

Class 2

1st Place, WBEN-AM, Buffalo, The Corasanti Verdict Aftermath-Susan Rose, John Zach, Dave Debo, Eric Reinhardt, Tom Puckett, Steve Cichon

Special Mention, WBFO, Buffalo, Wallenda Wire Walk -Staff

Special Mention, WBEN-AM, Buffalo, Will Wallenda Walk?-Tom Puckett, Dave Debo, Eric Reinhardt, John Zach, Susan Rose, Steve Cichon

Class 3

1st Place, WRVO, Oswego, The saga of Destiny USA-Ellen Abbott, Ryan Delaney, WRVO News Staff

Special Mention, WRVO, Oswego, Residents near Watertown industrial site say pollution has made them sick-Joanna Richards


Category 7

Best Enterprise Reporting

Class 1

1st Place, WNYC, New York, Broken Permitting System Forces Food Trucks Into Black Market-Ilya Marritz, Charles Herman, Wayne Shulmister

Special Mention, WCBS-AM, New York, Bad Medicine: When Painkillers Kill-Irene Cornell

Class 2

1st Place, WBEN-AM, Buffalo, Environmental or Psychological?-John Zach, Susan Rose, Dave Debo, Tom Puckett, Eric Reinhardt, Randy Bushover

Special Mention, WMHT Radio, Scandals Call Into Question Crime Labs' Oversight-Marie Cusick

Special Mention, WXXI-Radio, Investigating IDA's-Zach Seward, Daniel Robison, Ryan Delaney, Matt Richmond, Marie Cusick, Emma Jacobs

Class 3

1st Place, WRVO, Oswego, New York's craft breweries bubble on thanks to tax credit deal-Ryan Delaney

Special Mention, WRVO, Oswego, Stand Against Suicide offers help while increasing awareness-Ellen Abbott


Category 8

Best Feature

Class 1

1st Place, WNYC, New York, Rocky and Bullwinkle & the Cuban Missile Crisis-Julia Wetherell, David Krasnow

Special Mention, WNYC, New York, Jim O'Grady - WNYC - The Jazz Age Rise And Scandalous Fall Of The Santa Claus Association-Jim O'Grady, James Coyle, Julianne Welby

Class 2

1st Place, WBFO, Buffalo, Routes to Art-Jay Moran

Special Mention, WMHT Radio, Activist Puts Albany Neighborhood On The Bus Map-Marie Cusick

Class 3

1st Place, WRVO, Oswego, Project to protect old forests comes to Cortland-Ellen Abbott

Special Mention, WRVO, Oswego, Kids study water levels' effects on invasive species at Eel Bay-Joanna Richards


Category 9

Best Sports Coverage

Class 1

1st Place, WFUV, New York, Al Michaels: Seizing the Moment-Kyle Kesses

Special Mention, WFUV, New York, Ryan Meara: A Local Product-Michael Watts

Special Mention, WCBS-AM, New York, The Land Of The Giants-WCBS 880 Staff

Class 2

1st Place, WBFO, Buffalo, Side Job: Buffalo Sabres Public Address Announcer-Mark Scott

Special Mention, WBFO, Buffalo, 'Trash Can Frisbee' -- a local game -- goes global as KanJam-Daniel Robison

Class 3

No entries


Category 10

Art Athens General Excellence Of Individual Reporting

Class 1

1st Place, WNYC, New York, Jim O'Grady - WNYC - Storm Sandy / Lost Subways / Santa / Titanic / Etc-Jim  O'Grady

Special Mention, WFUV, New York, George Bodarky covers Superstorm Sandy-George Bodarky

Special Mention, WCBS-AM, New York, Alex Silverman-Alex Silverman

Class 2

1st Place, WBFO, Buffalo, Eileen Buckley-Eileen Buckley

Special Mention, WBFO, Buffalo, Mike Desmond-Mike Desmond

Special Mention, WMHT Radio, Excellence of Individual Reporting: WMHT's Marie Cusick-Marie Cusick

Class 3

No entries

Category 11

General Excellence In Use of Medium

Class 1

1st Place, WCBS-AM, New York, Alex Silverman-Alex Silverman

Special Mention, 1010 WINS, New York, Hurricane Sandy-1010 WINS News Team

Special Mention, WNYC, New York, Imaginary Friends Forever-Jessica Benko, Ann Hepperman, Jason Cady, David Krasnow

Class 2

1st Place, WBFO, Buffalo, Ode to The Rockpile-Eileen Buckley

Class 3

1st Place, WRVO, Oswego, Syracuse man teaches the history of Ellis Island-Jasmyn Belcher

Special Mention, WRVO, Oswego, Fayetteville's high tech Fab Lab-Ellen Abbott

Category 12

Best Website

Class 1

1st Place, WNYC, New York, WNYC.org-Staff

Special Mention, 1010 WINS, New York, CBS New York Web-CBSNewYork.com Web Team

Class 2

1st Place, WBFO, Buffalo, WBFO Digital-Staff

Special Mention, WBEN-AM, Buffalo, WBEN.com-Dave Debo, Tell Vickers, Tim Wenger, Tom Puckett

Class 3

No entries


College contest winners announced for 2012-13

AP college broadcast members are invited to enter for two categories: best regularly scheduled local news program and best news story – with entries broadcast between Sept. 1, 2012 and March 30, 2013. The college contest has no entry fee and comes with a $250 award for the first place winning station in each of the categories.

********** RADIO **********

Bill Leaf Memorial Award for Best Regularly Scheduled Local News Program

1st, WRHU, Hofstra University, WRHU FM Newsline October 18, 2012-Bill Goodenough, Ashley Armstrong, Dennis Foley

Special Mention, WFUV-FM, Fordham University, Bronx, Claudia Morell Newscast 10/31/12-Claudia Morell


Chris Ulanowski Memorial Award for Best News Story

1st, WFUV-FM, Fordham University, Bronx, NYC Bike Share-Connor Ryan

Special Mention, Newhouse School - Radio, Syracuse University, Hancock Protestors - Jim Levulis-Jim Levulis


********** TV **********

Best Regularly Scheduled Local News Program

1st, Newhouse School - TV, Syracuse University, CitrusTV News Live at 6:00 -- Wednesday March 20, 2013 -Alexa Greenberg, Chris Wilner, Jose Moreno, Kaitlyn Richards, Russell Oliver, Ted Goldberg

Special Mention, Newhouse School - TV, Syracuse University, CitrusTV News Live at 6:00 -- Wednesday March 6, 2013 -Jose Moreno, Alexa Greenberg, Chris Wilner, Nick Cardona, Russell Oliver, Brynn Foley

Special Mention, HCTV 99 News, Herkimer County Community College, Shooter Standoff-Marc Barraco, David Glantz, Adam Svereika, Jaclyn Milillo

Best News Story

1st, Newhouse School - TV, Syracuse University, CoffeeVision - Perry Russom

Special Mention, HCTV 99 News, Herkimer County Community College, Shooter Standoff-Marc Barraco, David Glantz, Adam Svereika, Jaclyn Milillo, Douglas Flanagan
Special Mention, Newhouse School - TV, Syracuse University, Understanding Greece's Debt Crisis - Lorne Fultonberg-Lorne Fultonberg

College contest rules


The Associated Press in New York State

The Associated Press in New York provides news in all formats to more than 70 newspapers and 150 broadcasters around the state. The staff of about 50 people includes reporters, editors, photographers, technology specialists and administrative assistants. The Metro bureau in New York coordinates coverage of the city, Long Island and Westchester County. The Albany bureau edits and transmits news and sports stories and photos from the rest of the state. Staff includes a Syracuse sportswriter and a three-person Buffalo bureau covering news and sports in the western part of the state.



The Associated Press is the oldest and largest news organization in the world, serving as a source of news, photos, graphics, audio and video for more than one billion people a day. In the U.S. alone, AP serves 5,000 radio and TV stations and 1,700 newspapers.