Home

 

2014 Tennessee Associated Press Broadcasters COMPLETE LISTING IF FINALISTS - IN RANDOM ORDER
March 12, 2014, 10:29 am CT
DIVISION CATEGORY ORGANIZATION CREDITS ENTRY TITLE
Radio Commercial Best Enterprise KYTN Charles Choate Local Church Destroyed by Fire 
Radio Commercial Best Enterprise KYTN Charles Choate Former Union City Pastor, Church Member, Charged With Attempted Murder
Radio Commercial Best Enterprise KYTN Charles C Remembering Kennedy's Assassination
Radio Commercial Best Hard News Story WKPT Duane Nelson COUNTY CLERK ACCUSED OF HARASSMENT
Radio Commercial Best Hard News Story KYTN CHarles Choate Former Pastor, Church Member, Appear on Attempted Murder Charges 
Radio Commercial Best Hard News Story WTFM Duane Nelson FIERY CRASH KILLS TWO
Radio Commercial Best Light Feature TN Radio Network Terry Likes 'The Beatles:  It was 50 years ago...'  
Radio Commercial Best Light Feature KYTN Charles Choate Discovery Park of America Hosts Preview 
Radio Commercial Best Light Feature KYTN Charles Choate Longtime County Political Figure to Retire
Radio Commercial Best Radio Breaking News WTFM Duane Nelson WOMAN SHOOTS CHILD AND SELF
Radio Commercial Best Radio Breaking News WKPT Duane Nelson CONGRESSMAN PHIL ROE TALKS ABOUT CAPITAL HILL SHOOTER
Radio Commercial Best Radio Breaking News KYTN Charles Choate Former Pastor Sentenced
Radio Commercial Best Radio Newscast WCMT Steve James WCMT Steve James
Radio Commercial Best Radio Newscast WKPT Duane Nelson Best Radio Newscast 
Radio Commercial Best Radio Newscast WJCW Don Helman WJCW News July 17
Radio Commercial Best Sports Feature TN Radio Network Terry Likes 'We Will Rock You: The Branding of Sports Music.'  
Radio Commercial Best Sports Feature KYTN Charles Choate Union City's Bowling Named "Coach of the Year"
Radio Commercial Best Spot News KYTN Charles Choate Local Church Destroyed by Fire
Radio Commercial Best Spot News WJCW Richard Lovette KINGSPORT FLOODING
Radio Commercial Best Use of Sound for Radio TN Radio Network Terry Likes 'In our memory, the soundtrack to news:  How news events shape music.'  
Radio Commercial Best Use of Sound for Radio TN Radio Network Terry  Likes 'We Will Rock You: The Branding of Sports Music.'  
Radio Commercial Best Use of Sound for Radio WKPT Duane Nelson CANCER DOCTOR SENTENCED
Radio Non-Commercial Best Documentary WUOT Matt Shafer Powell,Leslie Snow,Todd Steed My HIV Life
Radio Non-Commercial Best Hard News Story WUOT Matt Shafer Powell Justice For All:  The Sum and its Parts
Radio Non-Commercial Best Hard News Story WPLN Blake  Farmer Soldier Suicides Bring Front Line Prevention Back To Base
Radio Non-Commercial Best Hard News Story WPLN Blake  Farmer Middle Tennessee Muslims Vow To Keep Talking After Shout-Down In Manchester
Radio Non-Commercial Best Light Feature WPLN Kim  Green From Foodie Desert To Foodie Destination
Radio Non-Commercial Best Light Feature WUOT Christine Jessel From Foster Care to College: Getting to "Z"
Radio Non-Commercial Best Light Feature WPLN Nina  Cardona Sylvia's Ashes
Radio Non-Commercial Best Public Affairs WPLN Staff  Will We Or Won't We: Medicaid Expansion In Tennessee
Radio Non-Commercial Best Public Affairs WPLN Blake Farmer k12 Cyber School Coverage
Radio Non-Commercial Best Radio Interview WPLN Bradley  George,Blake  Farmer Capitol Hill Conversation - Blocking TennCare Expansion
Radio Non-Commercial Best Radio Newscast WPLN Staff  8/28/2013 6:06
Radio Non-Commercial Best Radio Newscast WPLN Staff  6:06 AM August 22 2013
Radio Non-Commercial Best Radio Newscast WMOT Mike  Osborne,Matt Parker WMOT Noon News
Radio Non-Commercial Best Radio Newscaster WPLN Nina  Cardona Nina Cardona
Radio Non-Commercial Best Radio Newscaster WPLN Bradley George Bradley George
Radio Non-Commercial Best Use of Sound for Radio WPLN Blake  Farmer Tennessee 'Giggers'
Radio Non-Commercial Best Use of Sound for Radio WMOT Mike  Osborne Backyard Brewmaster Spends Big to Go Pro in Murfreesboro
Radio Non-Commercial Best Use of Sound for Radio WMOT Mike  Osborne Little Shop of Records Gambles on Brick and Mortar
Radio Non-Commercial Best Writing WMOT Mike  Osborne Naxos - The Little Record Label That Could (And Did)
Radio Non-Commercial Best Writing WUOT Matt Shafer Powell Justice For All: The Art of the Deal
Radio Non-Commercial Best Writing WMOT Mike Osborne Little Shop of Records: Gambling on Brick and Mortar
Radio Non-Commercial Journalist of the Year Radio WPLN Blake Farmer Blake Farmer
TV Division One Best Enterprise WSMV-TV Jeremy Finley,Jason Finley,Brittany Freeman Cleaned Out
TV Division One Best Enterprise WSMV-TV Kimberly Curth,Zina Bauman Into the Chamber
TV Division One Best Enterprise WATE-TV Don  Dare,Dave  Wignall Auto Carrier Bait & Switch 
TV Division One Best Indepth Hard News Story WTVF-TV Ben  Hall,Iain Montgomerey,Kevin  Wisniewski Sick Soldiers
TV Division One Best Indepth Hard News Story WKRN-TV Chris  Bundgaard,Jeff Davidson The Death of Livia Smith
TV Division One Best Indepth Hard News Story WATE-TV Stephanie  Beecken,Brian Englestad Best Indepth Hard News Story: Copper Thefts
TV Division One Best Long Light Feature WZTV-TV Erika Lathon,Kyle Benton Love and a Bullet
TV Division One Best Long Light Feature WTVF-TV Chris  Conte,Angela Dones "Amber Rose"
TV Division One Best Long Light Feature WATE-TV Gene  Patterson,Beth Wilkin-Waldmann,Shawn Davis Family Deer Fight
TV Division One Best Political Coverage WBIR-TV Mike Donila,Eleanor Beck Wrongful Arrests
TV Division One Best Political Coverage WKRN-TV Chris Bundgaard Chris Bundgaard Composite
TV Division One Best Political Coverage WATE-TV Samantha  Manning,Steve  Coy,Shawn  Davis Wine in Grocery Stores Bill
TV Division One Best Public Affairs WTVF-TV NewsChannel5 Investigates Team  NewsChannel5 Investigates: Questions of Influence
TV Division One Best Public Affairs WBIR-TV Amanda  Dill,Robin  Wilhoit,Jim Martin Affordable Care Act special
TV Division One Best Public Affairs WSMV-TV Ian Reitz Healthy 4 Life
TV Division One Best Short Hard News Story WTVF-TV Jason Lamb,Catherine Steward Holding Christmas In Her Hand
TV Division One Best Short Hard News Story WTVF-TV Chris Conte,Angie Dones Only A Matter of Time
TV Division One Best Short Hard News Story WTVF-TV Jason Lamb,Dustin Gagne Shattered Peace
TV Division One Best Short Light Feature WZTV-TV Ian Bailey Youth Thrift Store
TV Division One Best Short Light Feature WBIR-TV Heidi Wigdahl Bailee Can Do It
TV Division One Best Short Light Feature WTVF-TV Chris Conte,Bud  Nelson A Lonely Cry
TV Division One Best Sports Feature WKRN-TV Dawn Davenport,Cal Baxter David Meador Blind Golfer
TV Division One Best Sports Feature WZTV-TV Meagan O'Halloran,Ryan Brooker Betty Wiseman Fights Cancer
TV Division One Best Sports Feature WSMV-TV Jason Clouse Vintage Base Ball
TV Division One Best Spot News WKRN-TV John Polumbo,Jerry Barlar,Staff  Nashville Flooding
TV Division One Best Spot News WZTV-TV Justin McFarland,James Egbert Church Fire
TV Division One Best Spot News WVLT-TV WVLT  Local 8 News Staff,Lena Sadiwskyj,Hunter  Nark Jefferson County Church Bus Crash Coverage
TV Division One Best TV Editing WSMV-TV Forrest Sanders Forrest Sanders
TV Division One Best TV Editing WZTV-TV Ian Bailey Bailey Composite
TV Division One Best TV Editing WZTV-TV Eric Alvarez Alvarez Composite
TV Division One Best TV Investigative Reporting WSMV-TV Jeremy Finley,Jason Finley,Brittany Freeman The Party Behind Bars
TV Division One Best TV Investigative Reporting WZTV-TV Tony Geist,Erika Lathon,Jamie Vaughan Chris Boyd Vandy Rape Case
TV Division One Best TV Investigative Reporting WZTV-TV Stacy Case,Ian Bailey Waste Watch: Per Diem
TV Division One Best TV News Anchor WSMV-TV Holly Thompson Holly Thompson
TV Division One Best TV News Anchor WKRN-TV Dawn Davenport Dawn Davenport
TV Division One Best TV News Anchor WSMV-TV Ian Reitz Ian Reitz
TV Division One Best TV News Videographer WKRN-TV Ray Arzate Ray Arzate Videographer
TV Division One Best TV News Videographer WSMV-TV Forrest Sanders Forrest Sanders
TV Division One Best TV News Videographer WBIR-TV Heidi Wigdahl Heidi Wigdahl Composite
TV Division One Best TV Newscast WSMV-TV Matthew Parriott,WSMV Staff  Channel 4 News at 4:00
TV Division One Best TV Newscast WZTV-TV David Ditmore,Sarah Shiverdecker January Tennesee Tornadoes
TV Division One Best TV Newscast WBIR-TV Nathan  Higgins,WBIR staff  WBIR: Church bus crash
TV Division One Best TV Producing WSMV-TV Brittany Freeman Special Projects
TV Division One Best TV Producing WKRN-TV John Polumbo News 2 This Morning
TV Division One Best TV Producing WSMV-TV Nick Morgan Channel 4 News Today
TV Division One Best TV Reporter WATE-TV Stephanie  Beecken Best TV Reporter Stephanie Beecken
TV Division One Best TV Reporter WTVF-TV Jason Lamb Jason Lamb Reporter Compilation
TV Division One Best TV Reporter WTVF-TV Chris Conte Chris Conte Composite
TV Division One Best TV Sportscaster WKRN-TV Cory Curtis Cory Curtis
TV Division One Best TV Sportscaster WSMV-TV Chris Harris Chris Harris
TV Division One Best TV Sportscaster WZTV-TV Paul Jones Paul Jones Composite
TV Division One Best TV Weather Anchor WSMV-TV Lisa Spencer Lisa Spencer
TV Division One Best TV Weather Anchor WSMV-TV Paul Heggen Sleet, Freezing Rain, Wind and Tornadoes: Just Another Year in Nashville
TV Division One Best TV Weather Anchor WKRN-TV Lisa Patton Lisa Patton
TV Division One Best TV Weather Coverage WKRN-TV Jerry Barlar,John  Polumbo,Staff  Flash Flooding Live
TV Division One Best TV Weather Coverage WSMV-TV 4Warn Weather Team,WSMV Staff Flash Flooding
TV Division One Best TV Weather Coverage WZTV-TV David Ditmore,Sarah Shiverdecker Kentucky Tornadoes
TV Division One Best Videography WKRN-TV Ray Arzate Ray Arzate Videography
TV Division One Best Videography WZTV-TV Ian Bailey Bailey Composite
TV Division One Best Videography WSMV-TV WSMV Staff Channel 4 News
TV Division One Best Website WSMV-TV Chuck Morris,Kevin Young,Kara Apel WSMV.com
TV Division One Best Website WBIR-TV Tonja Burk,Alexandra Goff,Beth Walker WBIR.com
TV Division One Best Website WTVF-TV Jared Turner,Tiffany Johnson,Laken Bowles NewsChannel5.com
TV Division One Freedom of Information WSMV-TV Channel 4 I-Team ,The Leaf-Chronicle  Suicide In The Ranks
TV Division One Freedom of Information WBIR-TV Mike Donila,Eleanor Beck Wrongful Arrests
TV Division One Journalist of the Year TV WATE-TV Don  Dare,Dave  Wignall Don Dare Journalist of the Year 
TV Division One Outstanding News Operation WSMV-TV Matthew Hilk,Roberta Petterson Channel 4 News: Working 4 You
TV Division One Outstanding News Operation WTVF-TV Sandy  Boonstra,Michelle  Bonnett NewsChannel 5 Network
TV Division One Outstanding News Operation WBIR-TV WBIR Staff  WBIR: Straight from the Heart
TV Division Two Best Enterprise WJHL-TV Nate Morabito Best Enterprise-Public Housing Salaries
TV Division Two Best Enterprise WDEF-TV Erik  Avanier Black on Black Crime in Chattanooga
TV Division Two Best Enterprise WJHL-TV Nate  Morabito Best Enterprise-Greene Co. Utilities
TV Division Two Best Indepth Hard News Story WJHL-TV Kylie McGivern "Molly"
TV Division Two Best Indepth Hard News Story WBBJ-TV Keli McAlister,Gil  Hollingsworth,Russell  Goff Exclusive: Sheriff Breaks Silence, Admits Affair
TV Division Two Best Indepth Hard News Story WJHL-TV Nate Morabito Tap Water
TV Division Two Best Long Light Feature WCYB-TV Lyndsey Price,Tim  Davis 2013 Santa Train
TV Division Two Best Long Light Feature WJHL-TV Sara Diamond Are Your Secrets Safe?
TV Division Two Best Long Light Feature WBBJ-TV Keli  McAlister,Russell  Goff,Casey  Palmer Saved from the Streets
TV Division Two Best Political Coverage WDEF-TV Caitlyn  Jones Fort Oglethorpe Shake Up
TV Division Two Best Public Affairs WDEF-TV Erik Avanier Shadow of a Felony Conviction
TV Division Two Best Public Affairs WJHL-TV Nate  Morabito Deadbeat Parents
TV Division Two Best Public Affairs WJHL-TV WJHL Staff  WJHL 60TH Anniversary Special
TV Division Two Best Short Hard News Story WJHL-TV Nate Morabito Amanda Berry
TV Division Two Best Short Hard News Story WRCB-TV Antwan Harris,George Mitchell Home Alone Invasion
TV Division Two Best Short Hard News Story WJHL-TV Kylie McGivern Black Mold
TV Division Two Best Short Light Feature WRCB-TV Jonquil Newland,Tim McCurry Bus Stop Breakfast
TV Division Two Best Short Light Feature WJHL-TV Kylie McGivern Veterans Body Identified
TV Division Two Best Short Light Feature WDEF-TV Caitlyn Jones Football Field Dedication
TV Division Two Best Sports Feature WRCB-TV Paul Shahen,Scott Mottern Boxing for Change
TV Division Two Best Sports Feature WJHL-TV Kasey Marler Best Sports Feature-Concussions-Kasey Marler
TV Division Two Best Sports Feature WTVC-TV Dave  Staley Dave's Diamond Darlings (WTVC) - Sports Feature
TV Division Two Best Spot News WTVC-TV Mikaya  Thurmond,Brent McDonald  Mikaya Thurmond (WTVC) Pilot Falls To Death 
TV Division Two Best Spot News WRCB-TV Staff  Collegedale Standoff
TV Division Two Best Spot News WJHL-TV WJHL Staff  Tri-Cities Flooding
TV Division Two Best TV Editing WRCB-TV George Mitchell George Mitchell Composite
TV Division Two Best TV Editing WRCB-TV Derek Eledge Strumming Sebastian
TV Division Two Best TV Investigative Reporting WJHL-TV Nate Morabito,Phillip Murrell Greene County Utilities
TV Division Two Best TV Investigative Reporting WJHL-TV Nate Morabito,Phillip Murrell Public Housing Salaries
TV Division Two Best TV Investigative Reporting WJHL-TV Nate Morabito,Phillip Murrell Use of Force
TV Division Two Best TV News Anchor WCYB-TV PJ Johnson PJ Johnson WCYB-TV
TV Division Two Best TV News Anchor WRCB-TV Greg  Glover Greg Glover 
TV Division Two Best TV News Anchor WDEF-TV Joe Legge Joe Legge
TV Division Two Best TV News Videographer WRCB-TV Scott Mottern Scott Mottern
TV Division Two Best TV News Videographer WRCB-TV Lee Broome Lee Broome Composite
TV Division Two Best TV News Videographer WJHL-TV Phillip Murrell Best TV News Videographer-Phillip Murrell
TV Division Two Best TV Newscast WRCB-TV Staff  Channel 3 Eyewitness News at 6:00
TV Division Two Best TV Newscast WJHL-TV WJHL Staff  Besy Newscast-WJHL
TV Division Two Best TV Producing WJHL-TV Josh Smith,Phillip Murrell Best TV Producing-WJHL 60th Anniversary-Josh Smith, Phillip Murrell
TV Division Two Best TV Producing WJHL-TV Yasmeen Elayan Best TV Producing-Yasmeen Elayan
TV Division Two Best TV Reporter WJHL-TV Chris McIntosh Best TV Reporter-Chris McIntosh
TV Division Two Best TV Reporter WDEF-TV James Mahon,Joe  Legge,Dutch Terry James Mahon, Crossing Oceans and Cultures With Chattanooga's Irish Reporter
TV Division Two Best TV Reporter WRCB-TV Matt Barbour Matt Barbour
TV Division Two Best TV Sportscaster WRCB-TV Paul Shahen Paul Shahen
TV Division Two Best TV Sportscaster WJHL-TV Kenny Hawkins Best Sportscaster-Kenny Hawkins
TV Division Two Best TV Weather Anchor WJHL-TV Mark Reynolds Best TV Weather Anchor-Mark Reynolds
TV Division Two Best TV Weather Anchor WJHL-TV Jeremy  Eisenzopf Best TV Weather Anchor-Jeremy Eisenzopf
TV Division Two Best TV Weather Anchor WRCB-TV Paul Barys Chief Meteorologist Paul Barys
TV Division Two Best TV Weather Coverage WRCB-TV Staff  Storm Alert Team: January Flooding
TV Division Two Best TV Weather Coverage WJHL-TV WJHL Staff  Best TV Weather Coverage-WJHL-"Tri-Cities Flooding"
TV Division Two Best Videography WTVC-TV Latricia  Thomas,Mikaya Thurmond Blaine Headrick (WTVC-TV) Best Videography Entry
TV Division Two Best Videography WJHL-TV Phillip Murrell Best Videography-Unsolved Murder, Phillip Murrell
TV Division Two Best Website WJHL-TV WJHL Staff  Best Website
TV Division Two Best Website WRCB-TV Tracey Trumbull,Staff  WRCBtv.com
TV Division Two Journalist of the Year TV WJHL-TV Nate  Morabito Journalist of The Year TV-Nate Morabito