2014 TAPB FINALISTS   

 

Home   

 

2014 TAPB RESULTS FEB. 25, 2104 @ 12:30PM CT RESULTS ARE IN NO PARTICULAR ORDER
DIVISION CATEGORY STATION CREDITS ENTRY TITLE
Radio Commercial Best Sports Feature TN Radio Network Terry Likes 'We Will Rock You: The Branding of Sports Music.'  
Radio Commercial Best Sports Feature KYTN Charles Choate Union City's Bowling Named "Coach of the Year"
Radio Non-Commercial Journalist of the Year Radio WPLN Blake Farmer Blake Farmer
Radio Non-Commercial Best Radio Newscaster WPLN Nina  Cardona Nina Cardona
Radio Non-Commercial Best Radio Newscaster WPLN Bradley George Bradley George
Radio Non-Commercial Best Public Affairs WPLN Staff  Will We Or Won't We: Medicaid Expansion In Tennessee
Radio Non-Commercial Best Public Affairs WPLN Blake Farmer k12 Cyber School Coverage
Radio Non-Commercial Best Hard News Story WUOT Matt Shafer Powell Justice For All:  The Sum and its Parts
Radio Non-Commercial Best Hard News Story WPLN Blake  Farmer Soldier Suicides Bring Front Line Prevention Back To Base
Radio Non-Commercial Best Hard News Story WPLN Blake  Farmer Middle Tennessee Muslims Vow To Keep Talking After Shout-Down In Manchester
TV Division One Best Videography WKRN-TV Ray Arzate Ray Arzate Videography
TV Division One Best Videography WZTV-TV Ian Bailey Bailey Composite
TV Division One Best Videography WSMV-TV WSMV Staff Channel 4 News
TV Division One Best TV News Videographer WKRN-TV Ray Arzate Ray Arzate Videographer
TV Division One Best TV News Videographer WSMV-TV Forrest Sanders Forrest Sanders
TV Division One Best TV News Videographer WBIR-TV Heidi Wigdahl Heidi Wigdahl Composite
TV Division One Best TV Weather Anchor WSMV-TV Lisa Spencer Lisa Spencer
TV Division One Best TV Weather Anchor WSMV-TV Paul Heggen Sleet, Freezing Rain, Wind and Tornadoes: Just Another Year in Nashville
TV Division One Best TV Weather Anchor WKRN-TV Lisa Patton Lisa Patton
TV Division One Best Enterprise WSMV-TV Jeremy Finley, Jason Finley, Brittany Freeman Cleaned Out
TV Division One Best Enterprise WSMV-TV Kimberly Curth, Zina Bauman Into the Chamber
TV Division One Best Enterprise WATE-TV Don  Dare, Dave  Wignall Auto Carrier Bait & Switch 
TV Division One Best Political Coverage WBIR-TV Mike Donila, Eleanor Beck Wrongful Arrests
TV Division One Best Political Coverage WKRN-TV Chris Bundgaard Chris Bundgaard Composite
TV Division One Best Political Coverage WATE-TV Samantha  Manning, Steve  Coy, Shawn  Davis Wine in Grocery Stores Bill
TV Division One Outstanding News Operation WSMV-TV Matthew Hilk, Roberta Petterson Channel 4 News: Working 4 You
TV Division One Outstanding News Operation WTVF-TV Sandy  Boonstra, Michelle  Bonnett NewsChannel 5 Network
TV Division One Outstanding News Operation WBIR-TV WBIR Staff  WBIR: Straight from the Heart
TV Division One Best Spot News WKRN-TV John Polumbo, Jerry Barlar, Staff  Nashville Flooding
TV Division One Best Spot News WZTV-TV Justin McFarland, James Egbert Church Fire
TV Division One Best Spot News WVLT-TV News Staff, Lena Sadiwskyj, Hunter  Nark Jefferson County Church Bus Crash Coverage
TV Division One Best TV Investigative Reporting WSMV-TV Jeremy Finley, Jason Finley, Brittany Freeman The Party Behind Bars
TV Division One Best TV Investigative Reporting WZTV-TV Tony Geist, Erika Lathon, Jamie Vaughan Chris Boyd Vandy Rape Case
TV Division One Best TV Investigative Reporting WZTV-TV Stacy Case, Ian Bailey Waste Watch: Per Diem
TV Division One Journalist of the Year TV WATE-TV Don  Dare, Dave  Wignall Don Dare Journalist of the Year 
TV Division One Freedom of Information WSMV-TV Channel 4 I-Team , The Leaf-Chronicle  Suicide In The Ranks
TV Division One Freedom of Information WBIR-TV Mike Donila, Eleanor Beck Wrongful Arrests
TV Division One Best Long Light Feature WZTV-TV Erika Lathon, Kyle Benton Love and a Bullet
TV Division One Best Long Light Feature WTVF-TV Chris  Conte, Angela Dones "Amber Rose"
TV Division One Best Long Light Feature WATE-TV Gene  Patterson, Beth Wilkin-Waldmann, Shawn Davis Family Deer Fight
TV Division One Best Short Hard News Story WTVF-TV Jason Lamb, Catherine Steward Holding Christmas In Her Hand
TV Division One Best Short Hard News Story WTVF-TV Chris Conte, Angie Dones Only A Matter of Time
TV Division One Best Short Hard News Story WTVF-TV Jason Lamb, Dustin Gagne Shattered Peace
TV Division One Best TV Sportscaster WKRN-TV Cory Curtis Cory Curtis
TV Division One Best TV Sportscaster WSMV-TV Chris Harris Chris Harris
TV Division One Best TV Sportscaster WZTV-TV Paul Jones Paul Jones Composite
TV Division One Best Short Light Feature WZTV-TV Ian Bailey Youth Thrift Store
TV Division One Best Short Light Feature WBIR-TV Heidi Wigdahl Bailee Can Do It
TV Division One Best Short Light Feature WTVF-TV Chris Conte, Bud Nelson A Lonely Cry
TV Division Two Best Videography WTVC-TV Latricia  Thomas, Mikaya Thurmond Blaine Headrick (WTVC-TV) Best Videography Entry
TV Division Two Best Videography WJHL-TV Phillip Murrell Best Videography-Unsolved Murder, Phillip Murrell
TV Division Two Best TV News Videographer WRCB-TV Scott Mottern Scott Mottern
TV Division Two Best TV News Videographer WRCB-TV Lee Broome Lee Broome Composite
TV Division Two Best TV News Videographer WJHL-TV Phillip Murrell Best TV News Videographer-Phillip Murrell
TV Division Two Best Spot News WTVC-TV Mikaya  Thurmond, Brent McDonald  Mikaya Thurmond (WTVC) Pilot Falls To Death 
TV Division Two Best Spot News WRCB-TV Staff  Collegedale Standoff
TV Division Two Best Spot News WJHL-TV WJHL Staff  Tri-Cities Flooding
TV Division Two Best TV Investigative Reporting WJHL-TV Nate Morabito, Phillip Murrell Greene County Utilities
TV Division Two Best TV Investigative Reporting WJHL-TV Nate Morabito, Phillip Murrell Public Housing Salaries
TV Division Two Best TV Investigative Reporting WJHL-TV Nate Morabito, Phillip Murrell Use of Force
TV Division Two Best TV Weather Coverage WRCB-TV Staff  Storm Alert Team: January Flooding
TV Division Two Best TV Weather Coverage WJHL-TV WJHL Staff  Best TV Weather Coverage-WJHL-"Tri-Cities Flooding"
TV Division Two Best TV Weather Anchor WJHL-TV Mark Reynolds Best TV Weather Anchor-Mark Reynolds
TV Division Two Best TV Weather Anchor WJHL-TV Jeremy  Eisenzopf Best TV Weather Anchor-Jeremy Eisenzopf
TV Division Two Best TV Weather Anchor WRCB-TV Paul Barys Chief Meteorologist Paul Barys
TV Division Two Best Enterprise WJHL-TV Nate Morabito Best Enterprise-Public Housing Salaries
TV Division Two Best Enterprise WDEF-TV Erik  Avanier Black on Black Crime in Chattanooga
TV Division Two Best Enterprise WJHL-TV Nate  Morabito Best Enterprise-Greene Co. Utilities
TV Division Two Best Political Coverage WDEF-TV Caitlyn  Jones Fort Oglethorpe Shake Up
TV Division Two Best Website WJHL-TV WJHL Staff  Best Website
TV Division Two Best Website WRCB-TV Tracey Trumbull, Staff  WRCBtv.com
TV Division Two Best TV News Anchor WCYB-TV PJ Johnson PJ Johnson WCYB-TV
TV Division Two Best TV News Anchor WRCB-TV Greg  Glover Greg Glover 
TV Division Two Best TV News Anchor WDEF-TV Joe Legge Joe Legge
TV Division Two Best Long Light Feature WCYB-TV Lyndsey Price, Tim  Davis 2013 Santa Train
TV Division Two Best Long Light Feature WJHL-TV Sara Diamond Are Your Secrets Safe?
TV Division Two Best Long Light Feature WBBJ-TV Keli  McAlister,Russell  Goff,Casey  Palmer Saved from the Streets
TV Division Two Best Short Hard News Story WJHL-TV Nate Morabito Amanda Berry
TV Division Two Best Short Hard News Story WRCB-TV Antwan Harris,George Mitchell Home Alone Invasion
TV Division Two Best Short Hard News Story WJHL-TV Kylie McGivern Black Mold
TV Division Two Journalist of the Year TV WJHL-TV Nate  Morabito Journalist of The Year TV-Nate Morabito
TV Division Two Best Short Light Feature WRCB-TV Jonquil Newland, Tim McCurry Bus Stop Breakfast
TV Division Two Best Short Light Feature WJHL-TV Kylie McGivern Veterans Body Identified
TV Division Two Best Short Light Feature WDEF-TV Caitlyn Jones Football Field Dedication
TV Division Two Best TV Sportscaster WRCB-TV Paul Shahen Paul Shahen
TV Division Two Best TV Sportscaster WJHL-TV Kenny Hawkins Best Sportscaster-Kenny Hawkins