Home

TAPB/TAPME Board Members

2013 Contest Winners

line

 

ConTEST ARCHIVES

  2012 Winners

   2011 Winners

   2010 Winners Story Only

   2009 Winners

   2008 Winners

   2007 Winners

   2006 Winners

   2005 Winners

 


Contact
The Associated Press
John Seigenthaler Center

1207 18th Ave South

Suite 261A

Nashville, TN 37212


News:

615.373.9988

615.376.0947 FAX
apnashville@ap.org



Chief of Bureau

Adam Yeomans
ayeomans@ap.org

Follow Us!

TENNESSEE

2014 Tennessee AP Broadcasters Contest Award Winners

 

College Winners

Professional Radio Winners

Professional Television Winners

 

DIVISION CATEGORY AWARD ORGANIZATION CREDITS ENTRY TITLE
College Contest  Best College Media Website First Place Belmont University Autumn Alison  The Belmont Vision
College Contest  Best College Media Website Second Place Vanderbilt University Tyler Bishop InsideVandy
College Contest  Best College Media Website Third Place Lee University Caleb Bell Lee Clarion Online
College Contest  Best Feature Story First Place Vanderbilt University Michael Greshko Kings Among Men
College Contest  Best Feature Story Second Place Lee University Caleb Bell The Lazarus List
College Contest  Best Feature Story Third Place Middle Tennessee State University Bailey Robbins Two dirty hands
College Contest  Best Multi-media Journalist First Place Lipscomb University Michael Fox Green Hills prepares for new building project
College Contest  Best Multi-media Package First Place Lipscomb University Michael Fox,Kelly Dean Green Hills prepares for new building project
College Contest  Best Multi-media Package Second Place Lipscomb University Staff  Dove Awards use Allen Arena to make their big return to Music City
College Contest  Best Multi-media Package Third Place Vanderbilt University Tyler  Bishop, Hannah Sills, Staff Day before season opener, Vanderbilt students react to rape case
College Contest  Best News Graphic/Illustration First Place Austin Peay State University Christy Walker Christy Walker - Editorial Cartoonist
College Contest  Best News Graphic/Illustration Second Place Middle Tennessee State University Christine Craft Christine Craft examples of design
College Contest  Best News Graphic/Illustration Third Place UT-Knoxville  Dillon Canfield Best News Graphic/Illustration
College Contest  Best News Story First Place Lee University Abby  Hassler Mushrooms and mold in Medlin Hall
College Contest  Best News Story Second Place Lee University Caleb Bell School of Music changes departments, streamlining degrees for students
College Contest  Best News Story Third Place UT-Knoxville  Hayley Brundige Custodial issues not easily swept under rug
College Contest  Best Newspaper Reporter First Place Trevecca Nazarene University Tyler  Whetstone Guns in Trunks and dancing on campus
College Contest  Best Newspaper Reporter Second Place Belmont University Autumn  Allison Growing Pains
College Contest  Best Newspaper Reporter Third Place Vanderbilt University Tyler Bishop Tyler Bishop
College Contest  Best Ongoing Coverage First Place Vanderbilt University Tyler  Bishop,Hannah Sills Coverage of Sexual Violence
College Contest  Best Ongoing Coverage Second Place Belmont University Ashley  Burton,Katie  Serena,Will  Hadden Phi Delta Theta looses on-campus recognition for hazing
College Contest  Best Ongoing Coverage Third Place Lipscomb University Cory Woodroof Lipscomb no longer allowed to use the abbreviation 'LU' in official capacity
College Contest  Best Photojournalist First Place Vanderbilt University Bosley Jarrett Spotlight
College Contest  Best Photojournalist Second Place Middle Tennessee State University Matt  Masters League of the South
College Contest  Best Photojournalist Third Place Middle Tennessee State University Matt Masters Syria protest
College Contest  Best Sports Coverage First Place UT-Knoxville David Cobb Martin revitalizes Tennessee-Memphis talent pipeline
College Contest  Best Sports Coverage Second Place Middle Tennessee State University Sam Brown Down but not out
College Contest  Best Sports Coverage Third Place Vanderbilt University Allison Mast Vanderbilt or bust
College Contest  Best Spot Coverage  First Place UT-Knoxville R.J. Vogt Man in scrubs robs UT Federal Credit Union
College Contest  Best Spot Coverage  Second Place UT-Knoxville  McCord  Pagan Four hospitalized after small chemical explosion in UT building
College Contest  Best Spot Coverage  Third Place Lipscomb University Cory Woodroof Lipscomb community gathers to mourn the passing of Isaac Phillips
College Contest Radio Best Feature Story First Place M T S U - Radio Justin Beasley MTSU Basketball Standout Takes Engineering Studies Seriously
College Contest Radio Best Feature Story Second Place Lipscomb - Radio Carly Bergthold Conductor holds "Les Miserables" performances together by working "blind"
College Contest Radio Best Feature Story Third Place T S U  - Radio Chantell Copeland TSU Stop!
College Contest Radio Best News Story First Place T S U  - Radio Brandi Giles  Brandi Giles When No Means No
College Contest Radio Best News Story Second Place UT-Martin - Radio Aimee Bilger Best News Story - WUTM
College Contest Radio Best Newscast First Place T S U  - Radio Chantell Copeland Chantell Copeland on TSU news network
College Contest Radio Best Newscast Second Place T S U  - Radio Brandi Giles Obamacare rally
College Contest Radio Best Newscast Third Place Lipscomb - Radio Logan Butts, Carly Bergthold Lumination Radio newscast -- Logan Butts, anchor
College Contest Radio Best Radio Reporter First Place T S U  - Radio Chantell Copeland Chantell all around
College Contest Radio Best Radio Reporter Second Place T S U  - Radio Miya  Jefferson No Sleep 
College Contest Radio Best Radio Reporter Third Place T S U  - Radio Brandi Giles Brandi Giles Obamacare Rally, Effects of Reality TV, When No Means No
College Contest Radio Best Sports Coverage First Place UT-Martin - Radio MaryLynn Williams Interview with Legendary Women's Basketball Coach Lin Dunn
College Contest Radio Best Sports Coverage Second Place M T S U - Radio Justin  Beasley MTSU Basketball Standout Takes Engineering Studies Seriously
College Contest Radio Best Sports Coverage Third Place UT-Martin - Radio MaryLynn Williams,Matt Borden Interview with Michael Griffin of the Tennessee Titans Interview
College Contest Radio Best Use of Sound First Place Lipscomb - Radio Carly Bergthold Conductor holds "Les Miserables" performances together by working "blind"
College Contest Radio Best Use of Sound Second Place T S U  - Radio Brandi Giles Brandi Giles Effects of Reality TV
College Contest Radio Best Use of Sound Third Place T S U  - Radio Miya Jefferson Color Blind: The Growth of Interracial Dating in Today's Society By Miya Jefferson 
College Contest TV Best College Media Website First Place M T S U  -  TV Emily West Bragg Innovative News Network
College Contest TV Best Feature Story First Place Lipscomb - TV Sydney Poe Sydney Poe reporting on The Contributor paper in Nashville
College Contest TV Best Feature Story Second Place M T S U  -  TV Chris  Davis Finishing a Dream: the Pat Yarber Story
College Contest TV Best Feature Story Third Place M T S U  -  TV Jordan Hall,Kelsey Lebechuck,Chris Davis Dead Social Media
College Contest TV Best Multi-media Journalist First Place M T S U  -  TV Emily West,Kelsey Lebechuck,Chris Davis MTSU Bomb Coverage
College Contest TV Best Multi-media Package First Place M T S U  -  TV Chris Davis,Matt Parker,Kelsey Lebechuck Islamic Center Controversy
College Contest TV Best News Story First Place M T S U  -  TV Chris Davis,Matt Parker,Kelsey Lebechuck Islamic Center Controversy
College Contest TV Best News Story Second Place Lipscomb - TV Michael Fox,Kelly Dean Green Hills prepares for new building project
College Contest TV Best News Story Third Place UT-Chattanooga TV Tia Kalmon,Mike Andrews Student Arrested
College Contest TV Best Newscast First Place M T S U  -  TV Kelsey Lebechuck,Chris  Davis,Matthew Parker MT10 Newscast
College Contest TV Best Newscast Second Place Southern Adventist University Nick  Johnson ,Georgia Standish,Nathan  Sturgess SAU News
College Contest TV Best Newscast Third Place Lipscomb - TV Sydney Poe,Jael Teme Lumination TV newscast
College Contest TV Best Ongoing Coverage First Place M T S U  -  TV Chris Davis,Matt Parker,Kelsey Lebechuck Islamic Center Controversy Part 2 
College Contest TV Best Sports Coverage First Place M T S U  -  TV Justin Beasley Kevin Byard - A Star for MT
College Contest TV Best Sports Coverage Second Place M T S U  -  TV Lena Cline Lena Cline - Ebony Rowe - PKG
College Contest TV Best Sports Coverage Third Place M T S U  -  TV Rafferty Cleary,Jordan Taylor MTSU's hidden architect: James "Boots" Donnelly
College Contest TV Best Spot Coverage First Place M T S U  -  TV Matt Parker,Kelsey Lebechuck,Chris Davis Woodbury Fire
College Contest TV Best Television Reporter First Place M T S U  -  TV Chris Davis,Matt Parker,Kelsey Lebechuck Islamic Center Controversy
College Contest TV Best Television Reporter Second Place M T S U  -  TV Matt Parker,Kelsey Lebechuck,Chris Davis Woodbury Fire
College Contest TV Best Television Reporter Third Place Lipscomb - TV Savanna Schubert Savanna Schubert reporting on Lipscomb/Liberty logo controversy
College Contest TV Best Videographer First Place M T S U  -  TV Jordan Powell Jordan Powell - AP 2014 College Contest Entry Best Videographer

 

PROFESSIONAL WINNERS

DIVISION CATEGORY AWARD ORGANIZATION CREDITS ENTRY TITLE
Radio Commercial Best Enterprise First Place KYTN Charles Choate Local Church Destroyed by Fire 
Radio Commercial Best Enterprise Second Place KYTN Charles Choate Former Union City Pastor, Church Member, Charged With Attempted Murder
Radio Commercial Best Enterprise Hon Men KYTN Charles C Remembering Kennedy's Assassination
Radio Commercial Best Hard News Story First Place WKPT DUANE  NELSON COUNTY CLERK ACCUSED OF HARASSMENT
Radio Commercial Best Hard News Story Second Place KYTN CHarles Choate Former Pastor, Church Member, Appear on Attempted Murder Charges 
Radio Commercial Best Hard News Story Hon Men WTFM DUANE NELSON FIERY CRASH KILLS TWO
Radio Commercial Best Light Feature First Place TN Radio Network Terry Likes 'The Beatles:  It was 50 years ago...'  
Radio Commercial Best Light Feature Second Place KYTN Charles Choate Discovery Park of America Hosts Preview 
Radio Commercial Best Light Feature Hon Men KYTN Charles Choate Longtime County Political Figure to Retire
Radio Commercial Best Radio Breaking News First Place WTFM DUANE NELSON WOMAN SHOOTS CHILD AND SELF
Radio Commercial Best Radio Breaking News Second Place WKPT DUANE NELSON CONGRESSMAN PHIL ROE TALKS ABOUT CAPITAL HILL SHOOTER
Radio Commercial Best Radio Breaking News Hon Men KYTN Charles Choate Former Pastor Sentenced
Radio Commercial Best Radio Newscast First Place WCMT Steve James WCMT Steve James
Radio Commercial Best Radio Newscast Second Place WKPT Duane Nelson Best Radio Newscast 
Radio Commercial Best Radio Newscast Hon Men WJCW Don Helman WJCW News July 17
Radio Commercial Best Sports Feature First Place TN Radio Network Terry Likes 'We Will Rock You: The Branding of Sports Music.'  
Radio Commercial Best Sports Feature Second Place KYTN Charles Choate Union City's Bowling Named "Coach of the Year"
Radio Commercial Best Spot News First Place KYTN Charles Choate Local Church Destroyed by Fire
Radio Commercial Best Spot News Second Place WJCW Richard Lovette KINGSPORT FLOODING
Radio Commercial Best Use of Sound for Radio First Place TN Radio Network Terry Likes 'In our memory, the soundtrack to news:  How news events shape music.'  
Radio Commercial Best Use of Sound for Radio Second Place TN Radio Network Terry  Likes 'We Will Rock You: The Branding of Sports Music.'  
Radio Commercial Best Use of Sound for Radio Hon Men WKPT DUANE NELSON CANCER DOCTOR SENTENCED
Radio Non-Commercial Best Documentary First Place WUOT Matt Shafer Powell,Leslie Snow,Todd Steed My HIV Life
Radio Non-Commercial Best Hard News Story First Place WUOT Matt Shafer Powell Justice For All:  The Sum and its Parts
Radio Non-Commercial Best Hard News Story Second Place WPLN Blake  Farmer Soldier Suicides Bring Front Line Prevention Back To Base
Radio Non-Commercial Best Hard News Story Hon Men WPLN Blake  Farmer Middle Tennessee Muslims Vow To Keep Talking After Shout-Down In Manchester
Radio Non-Commercial Best Light Feature First Place WPLN Kim  Green From Foodie Desert To Foodie Destination
Radio Non-Commercial Best Light Feature Second Place WUOT Christine Jessel From Foster Care to College: Getting to "Z"
Radio Non-Commercial Best Light Feature Hon Men WPLN Nina  Cardona Sylvia's Ashes
Radio Non-Commercial Best Public Affairs First Place WPLN Staff  Will We Or Won't We: Medicaid Expansion In Tennessee
Radio Non-Commercial Best Public Affairs Second Place WPLN Blake Farmer k12 Cyber School Coverage
Radio Non-Commercial Best Radio Interview First Place WPLN Bradley  George,Blake  Farmer Capitol Hill Conversation - Blocking TennCare Expansion
Radio Non-Commercial Best Radio Newscast First Place WPLN Staff  8/28/2013 6:06
Radio Non-Commercial Best Radio Newscast Second Place WPLN Staff  6:06 AM August 22 2013
Radio Non-Commercial Best Radio Newscast Hon Men WMOT Mike  Osborne,Matt Parker WMOT Noon News
Radio Non-Commercial Best Radio Newscaster First Place WPLN Nina  Cardona Nina Cardona
Radio Non-Commercial Best Radio Newscaster Second Place WPLN Bradley George Bradley George
Radio Non-Commercial Best Use of Sound for Radio First Place WPLN Blake  Farmer Tennessee 'Giggers'
Radio Non-Commercial Best Use of Sound for Radio Second Place WMOT Mike  Osborne Backyard Brewmaster Spends Big to Go Pro in Murfreesboro
Radio Non-Commercial Best Use of Sound for Radio Hon Men WMOT Mike  Osborne Little Shop of Records Gambles on Brick and Mortar
Radio Non-Commercial Best Writing First Place WMOT Mike  Osborne Naxos - The Little Record Label That Could (And Did)
Radio Non-Commercial Best Writing Second Place WUOT Matt Shafer Powell Justice For All: The Art of the Deal
Radio Non-Commercial Best Writing Hon Men WMOT Mike Osborne Little Shop of Records: Gambling on Brick and Mortar
Radio Non-Commercial Journalist of the Year Radio WINNER WPLN Blake Farmer Blake Farmer
TV Division One Best Enterprise First Place WSMV-TV Jeremy Finley,Jason Finley,Brittany Freeman Cleaned Out
TV Division One Best Enterprise Second Place WSMV-TV Kimberly Curth,Zina Bauman Into the Chamber
TV Division One Best Enterprise Hon Men WATE-TV Don  Dare,Dave  Wignall Auto Carrier Bait & Switch 
TV Division One Best Indepth Hard News Story First Place WTVF-TV Ben  Hall,Iain Montgomerey,Kevin  Wisniewski Sick Soldiers
TV Division One Best Indepth Hard News Story Second Place WKRN-TV Chris  Bundgaard,Jeff Davidson The Death of Livia Smith
TV Division One Best Indepth Hard News Story Hon Men WATE-TV Stephanie  Beecken,Brian Englestad Best Indepth Hard News Story: Copper Thefts
TV Division One Best Long Light Feature First Place WZTV-TV Erika Lathon,Kyle Benton Love and a Bullet
TV Division One Best Long Light Feature Second Place WTVF-TV Chris  Conte,Angela Dones "Amber Rose"
TV Division One Best Long Light Feature Hon Men WATE-TV Gene  Patterson,Beth Wilkin-Waldmann,Shawn Davis Family Deer Fight
TV Division One Best Political Coverage First Place WBIR-TV Mike Donila,Eleanor Beck Wrongful Arrests
TV Division One Best Political Coverage Second Place WKRN-TV Chris Bundgaard Chris Bundgaard Composite
TV Division One Best Political Coverage Hon Men WATE-TV Samantha  Manning,Steve  Coy,Shawn  Davis Wine in Grocery Stores Bill
TV Division One Best Public Affairs First Place WTVF-TV NewsChannel5 Investigates Team  NewsChannel5 Investigates: Questions of Influence
TV Division One Best Public Affairs Second Place WBIR-TV Amanda  Dill,Robin  Wilhoit,Jim Martin Affordable Care Act special
TV Division One Best Public Affairs Hon Men WSMV-TV Ian Reitz Healthy 4 Life
TV Division One Best Short Hard News Story First Place WTVF-TV Jason Lamb,Catherine Steward Holding Christmas In Her Hand
TV Division One Best Short Hard News Story Second Place WTVF-TV Chris Conte,Angie Dones Only A Matter of Time
TV Division One Best Short Hard News Story Hon Men WTVF-TV Jason Lamb,Dustin Gagne Shattered Peace
TV Division One Best Short Light Feature First Place WZTV-TV Ian Bailey Youth Thrift Store
TV Division One Best Short Light Feature Second Place WBIR-TV Heidi Wigdahl Bailee Can Do It
TV Division One Best Short Light Feature Hon Men WTVF-TV Chris Conte,Bud  Nelson A Lonely Cry
TV Division One Best Sports Feature First Place WKRN-TV Dawn Davenport,Cal Baxter David Meador Blind Golfer
TV Division One Best Sports Feature Second Place WZTV-TV Meagan O'Halloran,Ryan Brooker Betty Wiseman Fights Cancer
TV Division One Best Sports Feature Hon Men WSMV-TV Jason Clouse Vintage Base Ball
TV Division One Best Spot News First Place WKRN-TV John Polumbo,Jerry Barlar,Staff  Nashville Flooding
TV Division One Best Spot News Second Place WZTV-TV Justin McFarland,James Egbert Church Fire
TV Division One Best Spot News Hon Men WVLT-TV WVLT  Local 8 News Staff,Lena Sadiwskyj,Hunter  Nark Jefferson County Church Bus Crash Coverage
TV Division One Best TV Editing First Place WSMV-TV Forrest Sanders Forrest Sanders
TV Division One Best TV Editing Second Place WZTV-TV Ian Bailey Bailey Composite
TV Division One Best TV Editing Hon Men WZTV-TV Eric Alvarez Alvarez Composite
TV Division One Best TV Investigative Reporting First Place WSMV-TV Jeremy Finley,Jason Finley,Brittany Freeman The Party Behind Bars
TV Division One Best TV Investigative Reporting Second Place WZTV-TV Tony Geist,Erika Lathon,Jamie Vaughan Chris Boyd Vandy Rape Case
TV Division One Best TV Investigative Reporting Hon Men WZTV-TV Stacy Case,Ian Bailey Waste Watch: Per Diem
TV Division One Best TV News Anchor First Place WSMV-TV Holly Thompson Holly Thompson
TV Division One Best TV News Anchor Second Place WKRN-TV Dawn Davenport Dawn Davenport
TV Division One Best TV News Anchor Hon Men WSMV-TV Ian Reitz Ian Reitz
TV Division One Best TV News Videographer First Place WKRN-TV Ray Arzate Ray Arzate Videographer
TV Division One Best TV News Videographer Second Place WSMV-TV Forrest Sanders Forrest Sanders
TV Division One Best TV News Videographer Hon Men WBIR-TV Heidi Wigdahl Heidi Wigdahl Composite
TV Division One Best TV Newscast First Place WSMV-TV Matthew Parriott,WSMV Staff  Channel 4 News at 4:00
TV Division One Best TV Newscast Second Place WZTV-TV David Ditmore,Sarah Shiverdecker January Tennesee Tornadoes
TV Division One Best TV Newscast Hon Men WBIR-TV Nathan  Higgins,WBIR staff  WBIR: Church bus crash
TV Division One Best TV Producing First Place WSMV-TV Brittany Freeman Special Projects
TV Division One Best TV Producing Second Place WKRN-TV John Polumbo News 2 This Morning
TV Division One Best TV Producing Hon Men WSMV-TV Nick Morgan Channel 4 News Today
TV Division One Best TV Reporter First Place WATE-TV Stephanie  Beecken Best TV Reporter Stephanie Beecken
TV Division One Best TV Reporter Second Place WTVF-TV Jason Lamb Jason Lamb Reporter Compilation
TV Division One Best TV Reporter Hon Men WTVF-TV Chris Conte Chris Conte Composite
TV Division One Best TV Sportscaster First Place WKRN-TV Cory Curtis Cory Curtis
TV Division One Best TV Sportscaster Second Place WSMV-TV Chris Harris Chris Harris
TV Division One Best TV Sportscaster Hon Men WZTV-TV Paul Jones Paul Jones Composite
TV Division One Best TV Weather Anchor First Place WSMV-TV Lisa Spencer Lisa Spencer
TV Division One Best TV Weather Anchor Second Place WSMV-TV Paul Heggen Sleet, Freezing Rain, Wind and Tornadoes: Just Another Year in Nashville
TV Division One Best TV Weather Anchor Hon Men WKRN-TV Lisa Patton Lisa Patton
TV Division One Best TV Weather Coverage First Place WKRN-TV Jerry Barlar,John  Polumbo,Staff  Flash Flooding Live
TV Division One Best TV Weather Coverage Second Place WSMV-TV 4Warn Weather Team,WSMV Staff Flash Flooding
TV Division One Best TV Weather Coverage Hon Men WZTV-TV David Ditmore,Sarah Shiverdecker Kentucky Tornadoes
TV Division One Best Videography First Place WKRN-TV Ray Arzate Ray Arzate Videography
TV Division One Best Videography Second Place WZTV-TV Ian Bailey Bailey Composite
TV Division One Best Videography Hon Men WSMV-TV WSMV Staff Channel 4 News
TV Division One Best Website First Place WSMV-TV Chuck Morris,Kevin Young,Kara Apel WSMV.com
TV Division One Best Website Second Place WBIR-TV Tonja Burk,Alexandra Goff,Beth Walker WBIR.com
TV Division One Best Website Hon Men WTVF-TV Jared Turner,Tiffany Johnson,Laken Bowles NewsChannel5.com
TV Division One Journalist of the Year Radio WINNER WATE-TV Don Dare Composite
TV Division Two Best Enterprise First Place WJHL-TV Nate Morabito Best Enterprise-Public Housing Salaries
TV Division Two Best Enterprise Second Place WDEF-TV Erik  Avanier Black on Black Crime in Chattanooga
TV Division Two Best Enterprise Hon Men WJHL-TV Nate  Morabito Best Enterprise-Greene Co. Utilities
TV Division Two Best Indepth Hard News Story First Place WJHL-TV Kylie McGivern "Molly"
TV Division Two Best Indepth Hard News Story Second Place WBBJ-TV Keli McAlister,Gil  Hollingsworth,Russell  Goff Exclusive: Sheriff Breaks Silence, Admits Affair
TV Division Two Best Indepth Hard News Story Hon Men WJHL-TV Nate Morabito Tap Water
TV Division Two Best Long Light Feature First Place WCYB-TV Lyndsey Price,Tim  Davis 2013 Santa Train
TV Division Two Best Long Light Feature Second Place WJHL-TV Sara Diamond Are Your Secrets Safe?
TV Division Two Best Long Light Feature Hon Men WBBJ-TV Keli  McAlister,Russell  Goff,Casey  Palmer Saved from the Streets
TV Division Two Best Political Coverage First Place WDEF-TV Caitlyn  Jones Fort Oglethorpe Shake Up
TV Division Two Best Public Affairs First Place WDEF-TV Erik Avanier Shadow of a Felony Conviction
TV Division Two Best Public Affairs Second Place WJHL-TV Nate  Morabito Deadbeat Parents
TV Division Two Best Public Affairs Hon Men WJHL-TV WJHL Staff  WJHL 60TH Anniversary Special
TV Division Two Best Short Hard News Story First Place WJHL-TV Nate Morabito Amanda Berry
TV Division Two Best Short Hard News Story Second Place WRCB-TV Antwan Harris,George Mitchell Home Alone Invasion
TV Division Two Best Short Hard News Story Hon Men WJHL-TV Kylie McGivern Black Mold
TV Division Two Best Short Light Feature First Place WRCB-TV Jonquil Newland,Tim McCurry Bus Stop Breakfast
TV Division Two Best Short Light Feature Second Place WJHL-TV Kylie McGivern Veterans Body Identified
TV Division Two Best Short Light Feature Hon Men WDEF-TV Caitlyn Jones Football Field Dedication
TV Division Two Best Sports Feature First Place WRCB-TV Paul Shahen,Scott Mottern Boxing for Change
TV Division Two Best Sports Feature Second Place WJHL-TV Kasey Marler Best Sports Feature-Concussions-Kasey Marler
TV Division Two Best Sports Feature Hon Men WTVC-TV Dave  Staley Dave's Diamond Darlings (WTVC) - Sports Feature
TV Division Two Best Spot News First Place WTVC-TV Mikaya  Thurmond,Brent McDonald  Mikaya Thurmond (WTVC) Pilot Falls To Death 
TV Division Two Best Spot News Second Place WRCB-TV Staff  Collegedale Standoff
TV Division Two Best Spot News Hon Men WJHL-TV WJHL Staff  Tri-Cities Flooding
TV Division Two Best TV Editing First Place WRCB-TV George Mitchell George Mitchell Composite
TV Division Two Best TV Editing Second Place WRCB-TV Derek Eledge Strumming Sebastian
TV Division Two Best TV Investigative Reporting First Place WJHL-TV Nate Morabito,Phillip Murrell Greene County Utilities
TV Division Two Best TV Investigative Reporting Second Place WJHL-TV Nate Morabito,Phillip Murrell Public Housing Salaries
TV Division Two Best TV Investigative Reporting Hon Men WJHL-TV Nate Morabito,Phillip Murrell Use of Force
TV Division Two Best TV News Anchor First Place WCYB-TV PJ Johnson PJ Johnson WCYB-TV
TV Division Two Best TV News Anchor Second Place WRCB-TV Greg  Glover Greg Glover 
TV Division Two Best TV News Anchor Hon Men WDEF-TV Joe Legge Joe Legge
TV Division Two Best TV News Videographer First Place WRCB-TV Scott Mottern Scott Mottern
TV Division Two Best TV News Videographer Second Place WRCB-TV Lee Broome Lee Broome Composite
TV Division Two Best TV News Videographer Hon Men WJHL-TV Phillip Murrell Best TV News Videographer-Phillip Murrell
TV Division Two Best TV Newscast First Place WRCB-TV Staff  Channel 3 Eyewitness News at 6:00
TV Division Two Best TV Newscast Second Place WJHL-TV WJHL Staff  Besy Newscast-WJHL
TV Division Two Best TV Producing First Place WJHL-TV Josh Smith,Phillip Murrell Best TV Producing-WJHL 60th Anniversary-Josh Smith, Phillip Murrell
TV Division Two Best TV Producing Second Place WJHL-TV Yasmeen Elayan Best TV Producing-Yasmeen Elayan
TV Division Two Best TV Reporter First Place WJHL-TV Chris McIntosh Best TV Reporter-Chris McIntosh
TV Division Two Best TV Reporter Second Place WDEF-TV James Mahon,Joe  Legge,Dutch Terry James Mahon, Crossing Oceans and Cultures With Chattanooga's Irish Reporter
TV Division Two Best TV Reporter Hon Men WRCB-TV Matt Barbour Matt Barbour
TV Division Two Best TV Sportscaster First Place WRCB-TV Paul Shahen Paul Shahen
TV Division Two Best TV Sportscaster Second Place WJHL-TV Kenny Hawkins Best Sportscaster-Kenny Hawkins
TV Division Two Best TV Weather Anchor First Place WJHL-TV Mark Reynolds Best TV Weather Anchor-Mark Reynolds
TV Division Two Best TV Weather Anchor Second Place WJHL-TV Jeremy  Eisenzopf Best TV Weather Anchor-Jeremy Eisenzopf
TV Division Two Best TV Weather Anchor Hon Men WRCB-TV Paul Barys Chief Meteorologist Paul Barys
TV Division Two Best TV Weather Coverage First Place WRCB-TV Staff  Storm Alert Team: January Flooding
TV Division Two Best TV Weather Coverage Second Place WJHL-TV WJHL Staff  Best TV Weather Coverage-WJHL-"Tri-Cities Flooding"
TV Division Two Best Videography First Place WTVC-TV Latricia  Thomas,Mikaya Thurmond Blaine Headrick (WTVC-TV) Best Videography Entry
TV Division Two Best Videography Second Place WJHL-TV Phillip Murrell Best Videography-Unsolved Murder, Phillip Murrell
TV Division Two Best Website First Place WJHL-TV WJHL Staff  Best Website
TV Division Two Best Website Second Place WRCB-TV Tracey Trumbull,Staff  WRCBtv.com

 

 

 

 

 


   
The Associated Press is the essential global news network, delivering fast, unbiased news from every corner of the world to all media platforms and formats. Founded in 1846, AP today is the largest and most trusted source of independent news and information. On any given day, more than half the world’s population sees news from AP.